Home Konuk Yazarlar Online ve Offline PIN nedir? PIN bypass edilebilir mi?

Online ve Offline PIN nedir? PIN bypass edilebilir mi?

2 min read
0
0
2,932

Online PIN: Kartlı işlemler sırasında PIN bilgisinin mesaj içerisinde gönderilerek, şifrenin kart ihraç eden kurum tarafından doğrulanması sürecine Online PIN denilmektedir. Online PIN ile yapılan işlemlerde şifre chip üzerinden okunamadığı için, şifrenin hatalı girilmesi durumunda kart ihraç eden kurumun döndüğü hata kodu gösterilmektedir.

Offline PIN: Kartlı işlemler sırasında PIN bilgisinin chip üzerinde tutulduğu ve PIN doğrulamasının yine chip üzerinden yapıldığı sürece Offline PIN denilmektedir. Şifrenin hatalı girilmesiyle birlikte, şifre hatasına ait uyarı bilgisi işlem başlatılmadan gösterilebilecektir.

Peki, PIN girişi pas geçilebilir mi?

İlk olarak, PIN bilgisinin pas geçilmesi ifadesine PIN bypass denildiğini belirtelim.

Offline PIN ile yapılacak işlemlerde PIN bypass işlemine izin verilebilir. Ancak online PIN ile yapılacak işlemlerde PIN bypass edilmemelidir. Bunun nedeni ise, kart ihraç eden kurumun mesaj içerisinde şifre bilgisini beklemesidir.

Online PIN ile yapılacak işlemlerde PIN bypass edilmek istenirse “Şifresiz işlem yapılamaz” uyarısının verilmesi daha doğru olacaktır.

Özet olarak, offline PIN ile yapılacak işlemlerde PIN bypass edilebilir ancak bu işlemlerden sonra kurumunuz SMS bilgilendirmesi yaparak, şifrenizi temin etmenizi isteyebilir. Bu işlemleri birden fazla yapmanız durumunda ise işlemleriniz fraud servislerinin senaryolarına takılabilir.

Load More Related Articles
Load More By Ali Görgün
Load More In Konuk Yazarlar

Check Also

Onus Taksit Projesinde Önemli Noktalar Nelerdir?

Onus Taksit sürecini anlatmadan önce “Onus işlem nedir?” sorusuna cevap bulmam…