Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Ön ödemeli kart almadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Ön ödemeli kart almadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

7 min read
0
0
3,560

Ön Ödemeli kart, bir banka hesabına bağlı olmayan, kredi kartlarındaki gibi bir kredi limiti bulunmayan, kartın üzerine yüklenen tutar kadar harcama yapılabilen özelleştirilmiş chipli ya da chipsiz kartlardır.

Prepaid(Ön ödemeli) kartlar, tıpkı bir banka kartı veya kredi kartı gibi ödeme kartıdır. Kartın üzerinde Kart Numarası, Son Kullanma Tarihi ve Güvenlik Numarası (CVV) bulunur. Kart kabul eden tüm ATM ve işyerlerinde bu kartlar kullanılabilir.

Gerek kredi kartı almanın ve kart borcu ödemenin zorlukları gerekse debit kartlarda bir bankada hesap açma zorunluluğu ön ödemeli kartların kullanımı ve yaygınlaşmasındaki en önemli etkenlerdir.

Ayrıca, bankalar müşterilerine sundukları ürün çeşidini arttırmak için ön ödemeli kart sunabilmektedir.

Peki Ön ödemeli kart almaya karar verdiniz. Nelere dikkat etmeniz gerekir?

Ön Ödemeli Kart bir kredi kartı değildir

Ön ödemeli kartlar ne bir banka hesabına bağlıdır ne de kredi kartlarında olduğu gibi belirli bir kredi limiti vardır. Kartın üzerine yüklenen bakiye kadar harcama yapılabilmektedir. Bu nedenle ne kadar yüklerseniz o kadar harcayabilirsiniz. Ayrıca, bu kartlarda müşteri için belirlenen bir limitin bulunmayacağını da aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Ön Ödemeli kartı nerede kullanacağınıza karar verin

Ön ödemeli kartlar; önceden para yüklemesi yaparak limitlendirdiğiniz, alışveriş ya da ödeme yaparken kullanabileceğiniz kart çeşidi olduğu için kartınıza yüklenen tutar kadar harcama yapabilirsiniz. Ön ödemeli kartların temini ve diğer prosedürlerin çok az olması nedeniyle günlük hayatta kullanımı ve yaygınlaşması kredi kartı ve debit kartlara göre daha kolaydır. Kampanya yönetiminin yapıldığı geniş bir üye iş yeri ağı sayesinde, nakit ödemeden daha kolay ve güvenli ödeme imkanı ve ekstra puan ve indirim kazanma imkanı sağlıyor. Bu nedenle ön ödemeli kartı hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz çok önemlidir. Örneğin; toplu taşımayı günlük olarak kullanıyorsanız toplu taşıma ile entegre bir ön ödemeli kart alınabilir ya da alışverişi seviyorsanız ve çevrenizdeki mağaza ve işyerlerinde kampanya gerçekleştiren bir ön ödemeli kart varsa bu kartı tercih edebilirsiniz. Ortaokula giden bir çocuğunuz var ve çocuğunuza harcama alışkanlığı kazandırmak ve belirlediğiniz limit kart harcamasını sağlamak için de ön ödemeli kartlar idealdir.

Yeniden Yükleme Yapabileceğinizi Unutmayın

Ön ödemeli kartlar temelde 2 fonksiyonla çalışır. Kullan-at ya da Kullan doldur.

Kullan-at kartlar, yardım ya da hediye amaçlı kullanılırken, kullan- doldur türü ön ödemeli kartlar karta bakiye oldurularak kullanıma imkan vermektedir. Yeniden yükleme yapılabilen Kullan-doldur ön ödemeli kartlara para ekleyerek ya da yükleme yaparak kart kullanılmaya devam eder. Bu sayede kredi kartlarında olduğu gibi borçlanmak yerine olan paranız kadar harcama yapmış olursunuz ve bütçenizi aşma gibi bir durum söz konusu olmaz.

Ücretlere Dikkat Edin

Ön ödemeli kart talep aşamasında kartın kullanım ve işletimi aşamasında ödeyeceğiniz ücretleri ve size sağlayacağı avantajları mutlaka incelemelisiniz. Bu nedenle, ön ödemeli kart almadan önce ön ödemeli kart hizmeti sağlayan tüm firmaların ürünlerini ve avantajlarını tek tek kontrol etmeli; ihtiyacınıza en uygun ön demeli kartı tercih etmelisiniz.

Güvenlik Koşullarına Dikkat Edin

Ön ödemeli kartların, görsel olarak banka kartı veya kredi kartından bir farkı yoktur. Kart ile ödeme kabul eden tüm iş yerlerinde bu kartları belirlediğiniz şifreleri girerek güvenle kullanabilirsiniz.

Ön ödemeli kartlarda da,

  • Kart numarası
  • Son Kullanma Tarihi
  • Güvenlik Numarası(CVV) bulunuyor. Bu sayede işlemlerinizi internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…