Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Okullarda kartlı alışveriş dönemi

Okullarda kartlı alışveriş dönemi

5 min read
0
0
1,322

Eskiden kredi kartı genellikle belirli bir geliri olan kişilere verilir ve ek kart çıkarılarak asıl kart sahibi yakınlarının da kart kullanmaları sağlanırdı. Fakat ön ödemeli kartların çıkması ile birlikte bu işleyiş epey değişti. Kullan At ya da Doldur Kullan özelliği ile özellikle anne babaların çocuklarının harcamalarını yönetmesi sağlandı.

Bunun bir başlangıç olduğunu ve ilerleyen dönemlerde bu işleyişin daha da yaygınlaşıp gelişeceği aşikardı. Örneğin; karta kantin harcaması yapmak için yüklenen bakiyelerin çocukların kantin haricinde (ebeveynlerin harcama yapılmasını istemediği yerlerde) kullanması engellenemiyordu.

Manibux uygulaması, bu ihtiyaca çözüm olmak için ortaya çıkan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Ailelerin ve çocukların hayatını kolaylaştırmak için kurulan harçlık uygulaması Manibux, yeni K12 uygulamasıyla okullarda da hizmet vermeye başladı.

Uygulamanın ilk döneminde, ebeveynler uygulama üzerinden çocuklarının sosyal hayatlarında kullanmaları için kartlarına bakiyeler tanımlamaktaydı. Şimdi ise K12 ile beraber öğrenciler okul kantinleri ve yemekhanelerde de Manibux kartı kullanabilecek. Uygulama içinde ebeveynleri karşılayacak ”harçlık ve kantin” isimli iki farklı cüzdan seçeneği sayesinde ebeveynler çocuklarına farklı bakiyeler yükleyebilecek.

Ebeveynlerin kantin kısmına yükledikleri bakiye sadece okullarda, harçlık kısmına yükledikleri bakiye ise Manibux’un anlaşmalı olduğu markalarda kullanılabilmektedir.

Manibux’un getirdiği avantajları sıralayacak olursak;

  • çocukların finansal okuryazarlığı öğrenmesini kolaylaştırır.
  • birçok indirim, kampanya ile öğrencilere avantaj sağlar.
  • nakit paranın takipsizliği konusundaki sıkıntıları ortadan kaldırır.
  • çocukların harcamalarını kötü alışkanlıklar için yapmaları engellenir.

İlk etapta ebeveynler için tasarlanmış bir uygulama gibi görünse de aslında çocukların kredi kartı kullanmaya yönelmesi, harcamalarını yönetebilmesi ve harcama alışkanlıklarını doğru yapabilmeleri için çok önemlidir.

Sizce okul sıralardında kart ile tanışan, harçlık ve harcamalarını dijital olarak izleyen öğrenciler ileride ödeme sistemleri konusunda nasıl bir beklenti içinde olacaklar? Kart kullanmayı öğrenen gençler cep telefonları ile ödemeyi tercih edecek hatta yüz okuma ya da retina ile okuma ile ödemeyi tercih edeceklerdir. Ödeme sistemlerinde dijitalleşme artı bir özellik değil; zorunluluktur. Dijitalleşmeye ayak uyduramayan firmalar ilerleyen dönemlerde yok olmaya mahkumdur.

Öyleyse ödeme sistemlerinde var olmak için yeni teknoloji ve trendleri takip etmeyi ve müşterilerine memnun etmeyi başaran firmalar ayakta kalacaktır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…