Home Ödeme Sistemleri Kanun ve Mevzuatlar Ödeme Ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinde Kullanılan Bilgi Sistemleri Hakkında Tebliğ nedir?

Ödeme Ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinde Kullanılan Bilgi Sistemleri Hakkında Tebliğ nedir?

1 min read
0
0
914

Ödeme Ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinde Kullanılan Bilgi Sistemleri Hakkında Tebliğin amacı, ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerine ilişkin faaliyetlerin yürütülmesinde kullanılan bilgi sistemleri ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.
Bu Tebliğ, ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerine ilişkin faaliyetlerin yürütülmesinde kullanılan bilgi sistemleri ile ilgili olarak, bilgi sistemleri yönetimine ilişkin genel hükümlere, bilgi güvenliği yönetimine, güvenlik açıkları ve ihlallerine, denetim izlerine, kimlik doğrulama, erişim denetimi ve inkar edilemezliğe, bilgi sistemlerine ilişkin risk yönetimine, bilgi sistemleri işletimine, bilgi sistemleri süreklilik planına, bilgi sistemlerinde dış hizmet alımına ve diğer hususlara ilişkin usul ve esasları kapsar.

İlgili tebliğin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/85c0009f-d78b-4b7b-95cd-fb0a918c8c79/Tebli%C4%9F+%28Resmi+Gazete+9.1.2016-29588%29.pdf?MOD=AJPERES

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kanun ve Mevzuatlar

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…