Home Ödeme Sistemleri Ödeme Sistemlerinde Kullanılan Temel İfadeler

Ödeme Sistemlerinde Kullanılan Temel İfadeler

4 min read
0
2
8,646

Ödeme Sistemlerinde birçok önemli terim kullanılsa da aşağıdaki ifadeler ödeme sistemlerinin temel taşlarıdır. Bu terimler tabiri caizse Ödeme sistemlerinin ABC’sidir.

Issuer:
Kartı basıp müşteriye veren; borç, alacak, hediye puan, asistanlık hizmetleri gibi hizmetleri takip edip müşteriye bildirimde bulunan kredi kartı firmalarına(genellikle bankalar) issuer denir. Kısaca debit kart, kredi kartı ya da ön ödemeli debit kartı çıkaran bankaya verilen isimdir.

Acquirer:
Ticari kuruluşlarının ürün veya servisleri karşılığında ödeme almalarına vasıta olan finans kuruluşlarına verilen isimdir. Kısaca POS, Sanal POS ya da ATM’in sahibi olan bankadır.

Otorizasyon(Provizyon):
Kredi kartı ya da Debit kart kullanılarak yapılan işlemlerde banka tarafından gerekli kontroller yapılarak işlemin onaylanması/reddedilmesini ifade eder.                                                                  

Otorizasyonda temel olarak aşağıdaki kontroller yapılır:

– Kart Limiti
– Müşteri Limiti
– Kart Statüsü
– Yasaklı MCC kontrolleri (Örneğin; kartın bahis sitelerinde geçmesinin engellenmesi vb.)
– Üye işyeri/ATM İşlem Limitleri
– Hesap/Bakiye Kontrolü (Debit kartlarda)

On-Us: 
Bir işlemde kartı veren banka ile POS/ATM’i veren bankanın aynı olması durumunu ifade eder. Bu işlemlerde kart bankası ile POS bankası aynı olduğu için otorizasyon işlemi BKM’ye çıkmadan banka içinde verilir. Böylelikle bankalar onus işlemlerde takas komisyonu ödememiş olurlar.

Not On-Us:
Bir işlemde kartı veren banka ile POS/ATM’i veren bankanın farklı olması durumunu ifade eder.                                                                                            Eğer olaya Issuer bakış açısı ile bakarsak bu işlem Issuer Not Onus; Acquirer bakış açısı ile bakarsak bu işlem Acquirer Not Onus işlem olarak ifade edilir. Bu işlemlerde BKM otorizasyona aracılık eder. Dolayısıyla bu işlemler takasa konu olur.


Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…