Home Ödeme Sistemleri Kanun ve Mevzuatlar Ödeme kuruluşu ve Elektronik Para Kuruluşlarında aynı personel hem Risk yönetimi hem İç Kontrol birimlerinin faaliyetlerini de yürütebilir mi?

Ödeme kuruluşu ve Elektronik Para Kuruluşlarında aynı personel hem Risk yönetimi hem İç Kontrol birimlerinin faaliyetlerini de yürütebilir mi?

1 min read
0
0
791

Yönetmelikte ödeme kuruluşu veya elektronik para kuruluşu için iç kontrol ve risk yönetim birimlerinin oluşturulması zorunlu tutulmuştur. Bu birimler için personel istihdam edilmesi zorunlu mudur? Aynı personel her iki birimin faaliyetlerini de yürütebilir mi?

Yönetmelikte İç kontrol faaliyetlerinin, yönetim kuruluna veya yönetim kurulunun belirleyeceği genel müdür dışındaki bir yönetimkurulu üyesine bağlı olarak kuruluşun faaliyet yapısı ve kapsamıyla uyumlu sayıda ve icraî görevi olmayan iç kontrol personeli vasıtasıyla gerçekleştirileceği; risk yönetimi faaliyetlerinin ise yönetim kuruluna veya yönetim kurulunun belirleyeceği genel müdür dışındaki bir yönetim kurulu üyesine bağlı olarak icraî görevi bulunmayan risk yönetimi personeli tarafından yürütüleceği hüküm altına alınmıştır. Bu itibarla, iç kontrol ve risk yönetimi birimlerinde asgari birer kişinin istihdam edilmesi gerekmektedir. İç kontrol ve risk yönetimi faaliyetlerinin aynı kişi tarafından yürütülmesi mümkün bulunmamaktadır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kanun ve Mevzuatlar

Check Also

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları İçin Bir Kısım Yükümlülüklere İlişkin Geçiş Süreci 28.02.2023 Tarihine Uzatıldı

Geçiş Sürecinin sona ermesine 6 gün kala 25.11.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak y…