Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Ödeme Kuruluşu Sanal POS hizmetlerinde vergilendirme nasıl yapılmaktadır?

Ödeme Kuruluşu Sanal POS hizmetlerinde vergilendirme nasıl yapılmaktadır?

3 min read
0
0
1,039

İlk zamanlarda Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları kurulduğunda müşterilerden aldıkları komisyonlar KDV üzerinden vergilendiriliyordu. Fakat Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları bir nevi bankacılık faaliyeti gösterdikleri için BSMV ödemesi gerektiği konuşuluyordu.

Bu karmaşanın önüne geçmek adına yayınlanan 91 Seri No’lu Gider Vergileri Genel Tebliği ile birlikte bu soruna çözüm üretilmiş oldu.

Ödeme Kuruluşu Sanal POS hizmetlerinde vergilendirme ve matrah nasıl nasıl yapılmaktadır?

91 Seri No’lu Gider Vergileri Genel Tebliği’nin 6.maddesine göre gerçekleştirilen sanal POS hizmetinde ödeme kuruluşu tarafından lehe alınan paralar üzerinden BSMV hesaplanması gerekir.

MADDE 6 – (1) 6493 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında gerçekleştirilen sanal POS hizmetinde ödeme kuruluşu tarafından lehe alınan paralar üzerinden BSMV hesaplanması gerekir.

(2) Ödeme kuruluşunun tahsil ettiği komisyonun belli bir kısmını hizmet aldığı bankaya aktarması halinde bu tutar lehe alınan paranın hesabında işlem maliyeti olarak dikkate alınabilir.

Örnek: Bay (A), ödeme kuruluşu ile anlaşmalı bir alışveriş mağazasından 200 TL tutarında bir mal almıştır. Bu işlem nedeniyle ödeme kuruluşu alışveriş mağazasına verdiği sanal POS hizmeti nedeniyle bu mağazadan 10 TL komisyon tahsil etmiş olup, bu tutarın 6 TL’sini verdiği hizmetten dolayı Bay (A)’nın POS bankasına komisyon olarak aktarmıştır. Buna göre, ödeme kuruluşunun lehe aldığı 4 TL üzerinden BSMV hesaplaması, POS bankasının da ödeme kuruluşunca kendisine aktarılan 6 TL üzerinden BSMV hesaplaması gerekir.

91 Seri No’lu Gider Vergileri Genel Tebliğine alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.gib.gov.tr/node/121030

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…