Home Ödeme Sistemleri Açık Bankacılık Ödeme kuruluşu ile çalışmanın avantajları nelerdir?

Ödeme kuruluşu ile çalışmanın avantajları nelerdir?

5 min read
0
0
1,311

Şüphesiz internetten alışveriş trendi giderek artmaktadır. Özellikle pandemi döneminde bir çok firma fiziksel satış kanallarının yanında e-ticaret sitesi kurarak ilk işlemlerini gerçekleştirdiler. Bu dönemin etkisi ile birlikte e-ticaret işlem hacminin katlanarak artacağını söylesek sanırım yanılmış olmayız.

BKM’nin 2020 Mart ayı verilerine göre;

İnternetten kartlı ödeme tutarında en fazla artış görülen sektörlerin başında market-gıda sektörü yer aldı. Market-gıda sektöründe internetten yapılan ödemeler geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2,5 katına çıkarak 1,7 milyar TL oldu.

Mart ayında her 5 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten yapılırken, 3 milyon kart ilk kez internetten ödemelerde kullanıldı. İnternetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 16,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu değişimin nedenleri arasında, çalışan kadınlar ve gençlerin değişen ödeme alışkanlıkları sayılabilir.

E-ticaretin artması ile bu alana girmek isteyen kişilerin iştahı da epey kabarıyor. Birçok rakibin bulunduğu bu alanda rakiplerinden farklılaşabilen ve kullanıcıları ödeme aşamasında rahatlatan ve güvenli bir ödeme konforu sağlayabilenler daha şanslı olacaktır.

Peki bu noktada bir banka ile çalışmak mı yoksa ödeme kuruluşu ile çalışmak mı daha doğru olur?

E-Ticaret sitelerinin bankalar üzerinden sanal POS alabilmeleri için birçok süreçten geçmesi ve çalışılması düşünülen her banka için ayrı ayrı başvuru yapılması gerekmektedir.

Ödeme kuruluşu ile anlaşılması durumunda, bankaya gitmeden tek bir başvuru ve entegrasyon ile neredeyse tüm bankalarla entegrasyon kurulabilir.

Ayrıca, ödeme kuruluşu ile çalışılması durumunda, neredeyse tüm banka kredi kartları ile tek çekim ve taksitli işlemler gerçekleştirilebilir.

Ayrıca, E-Ticaret sitelerinin satışları açısından önlerindeki en büyük engellerden biri olan sepet terk (drop out) oranını düşürecek çözüm önerileri ödeme kuruluşları tarafından sunulmaktadır.

Eğer bir ödeme kuruluşu ile çalışıyorsanız, birçok yeni nesil ödeme seçeneğini de müşterilerinize sunabilirsiniz.

Örneğin; Link ile ödeme alma, SMS/Mail ile ödeme alma, Mobil POS üzerinden 3D Secure işlem yapma vs.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, bir ödeme kuruluşu ile çalışılması durumunda müşterinin satış hacmini ve satış konforunu arttırıcı bir çok özellikler de işyerlerine kazandırılmakta ve işyerlerinin ödemelerinde rakiplerinden bir adım öne geçmesini sağlamaktadır. Ödeme kuruluşlarının pazarda daha da etkin olacağını ve bankaların rakibi olarak değil; bankaların iş ortakları olarak yer alacaklarını söyleyebiliriz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Açık Bankacılık

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…