Home Ödeme Sistemleri Kanun ve Mevzuatlar Ödeme hizmetlerinde TR karekodun üretilmesi ve Kullanılması hakkında yönetmelik yayınlandı

Ödeme hizmetlerinde TR karekodun üretilmesi ve Kullanılması hakkında yönetmelik yayınlandı

4 min read
0
0
883

Ödeme hizmetlerinde TR karekodun üretilmesi ve Kullanılması hakkında yönetmelik 21 Ağustos 2020 tarihinde 31220 sayılı resmi gazetede yayınlandı.

Ödeme Sistemlerinde TR Karekodun Üretilmesi ve Kullanılması Hakkındaki Yönetmelik’in amacı ödeme hizmetlerinde TR karekodun üretilmesi ve kullanılması hakkındaki standartların belirlenmesidir.

Merkez Bankası, ödemelerde karekod kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacak ‘TR Karekod’un kurallarını belirlemek için ilk adımı attı. Hazırlanan taslakla, standart bir karekod yapısı ve herkes tarafından kullanılabilecek ortak bir yapının oluşturulması hedeflenmektedir. TR Karekod ile nakitsiz ödemelerin günlük hayatta daha da arttırılması hedeflenmektedir.
Pandemi sürecinde, temassız işlemlerin artması ile birlikte yoğun bir şekilde kullanılmaya başlayan ‘karekod’ uygulamasında yeni bir döneme giriliyor. Daha az nakit kullanımı hedefine katkı sağlanacak. Bu kurallarla birlikte ödemelerin kolaylaştırılması hedeflenirken, KOBİ’ler de dâhil olmak üzere iş yerlerinin karekodla ödeme alması teşvik edilecek.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan ‘Ödeme Hizmetlerinde TR Karekod’un Üretilmesi ve Kullanılması Hakkında Yönetmelik’ taslağına göre, ödeme hizmeti kapsamına giren ve bu kodlar kullanılarak yapılan her türlü işlemde, TR Karekod kullanılabilecek. Bu kodlar kurallara uygun olarak, Karekod Üretici Koduna sahip olan ödeme hizmeti sağlayıcısı tarafından üretilebilecek. Merkez Bankası, gerçekleştirilebilecek ödeme işlemlerine üst sınır getirebilecek. Gerekli olması durumunda kodun içeriğinde yer alan bilgilerin, ödeme hizmeti sağlayıcılar arasında transferini sağlamak için Bankalararası Kart Merkezi tarafından Karekod Yönlendirme Sistemi kurulacak.

Oluşturulacak karekodun kullanım modelleri de ilke ve kuralların yer aldığı taslak belgede belirlenmeye başladı. E-Ticaret, mağaza içi ödemeler, kurum-fatura ödemeleri gibi çok çeşitli ödeme hizmetlerini destekleyen bu yöntem, içeriğine ve tekrar kullanılabilirliklerine göre ikiye ayrılıyor.

Statik karekodlar, içeriği sabit olan ve birden fazla işlemde kullanılabilen kodlardır. Bunların genelde küçük işletme ve satıcılar (simitçi, çiçekçi, büfe gibi) tarafından tercih edilmektedir. Müşteriler alışverişlerinde iş yerinin hesap bilgilerinin yer aldığı karekodu mobil uygulamalar yoluyla okutarak, ödemeyi yapabilecek.

Dinamik karekodlar ise, kullanılacak işleme özel olarak üretilen ve tek kullanıma hizmet eden kodlardır.

Ödeme hizmetlerinde TR karekodun üretilmesi ve Kullanılması hakkında yönetmelik detaylarına aşağıdaki linkten erişilebilir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/08/20200821-4.htm

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kanun ve Mevzuatlar

Check Also

Emboss Name kart üzerine sınırsız basılabilir mi?

Kredi kartı ve Debit kartların üzerine basılan müşteri ad soyadı bilgisine emboss name den…