Home Ödeme Sistemleri Ödeme Kuruluşu ve Elektronik Para Ödeme Hizmeti Sağlayıcılar artık IBAN ile işlem yapabilecek

Ödeme Hizmeti Sağlayıcılar artık IBAN ile işlem yapabilecek

3 min read
0
0
1,155

5 Ağustos 2021(bugün) Türk Ödeme Sistemleri için çok önemli bir gündü.

Türkiye Cumuriyet Merkez Bankası’nın Uluslararası Banka Hesap Numarası(IBAN) Hakkında Tebliğ’de yaptığı değişiklik, ödeme ve elektronik para kuruluşları tarafından da IBAN oluşturulmasına imkan sağladı.

Bu gelişmeyle birlikte ödeme hizmetleri ve elektronik para işlemlerinin ulusal ve uluslararası finansal sistemle tam entegrasyonu için oldukça önemli bir adım atılmış oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) Hakkında Tebliğ’de yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete’nin 5 Ağustos 2021 tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemeler doğrultusunda, tebliğin amaç cümlesinde uygulayıcı muhatap olarak işaret edilen “bankalar”, “ödeme hizmeti sağlayıcıları” şeklinde değiştirilerek daha geniş bir kapsamda ele alındı.

Böylece tebliğin amacı; “uluslararası banka hesap numarasının ödeme hizmeti sağlayıcıları tarafından uygulanmasına ilişkin esas ve usulleri belirlemek” olarak tanımlandı.

Amaç cümlesindeki değişiklik doğrultusunda tebliğe ödeme hizmeti sağlayıcısının karşılığı da eklenirken, IBAN yapısının oluşturulmasında TCMB tarafından belirlenecek ödeme hizmeti sağlayıcısı kodu da baz alınacak. Bu kapsamda bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturabilecek.

Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcılarının para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturması, 6493 sayılı kanun kapsamında katılımcı olarak yer aldıkları ödeme sisteminin sistem kurallarında bu konuda aksine bir hüküm bulunmadığı sürece zorunlu olmayacak.

İlgili tebliğe aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/08/20210805-17.htm

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Kuruluşu ve Elektronik Para

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…