Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Ödeme Geçidi (Payment Gateway) nedir?

Ödeme Geçidi (Payment Gateway) nedir?

2 min read
0
0
4,546

Kredi kartı veya banka kartı kullanılarak yapılan alışverişlerde, bankalar tarafından sağlanan yüksek güvenlikli bağlantılara ödeme geçidi adı verilir.

Bankalar tarafından sağlanan yüksek güvenlikli ödeme geçidi bağlantılarının bir süreci vardır. Site üzerinde gerçekleşmeyen bu süreç, izlenemez ve site yönetimi tarafından dahi görülemez. Banka ile satın alımı yapan kart sahibi arasında gerçekleşen süreç sonrasında siteye ödemenin alındığı bilgisi dışında hiçbir bilgi iletilmez ve bu sayede kart sahibinin tüm bilgileri mükemmel biçimde korunur.

Ödeme Geçidi Nasıl Kurulur?

Ödeme geçidi ara birimleri site sahipleri tarafından sağlanan yazılımın banka sistemi ile entegre edilmesi ile kurulabilir. Sitenin yüksek güvenilirlikli bir SSL sertifikasına sahip olması ve sitenin kurulduğu sunucunun güvenlik duvarının var olması gereklidir. Bankalar tarafından test edilecek bu sistemin ödeme geçidi sistemine uygun olup olmadığı, yine banka tarafından onaylanır. Banka yeterli koşulları sağlamayan siteye ödeme geçidi tahsis etmeyebilir.

Buradan da anlaşılacağı gibi, e-ticaret platformlarına ödeme geçidi kurabilmek için ciddi bir altyapıya sahip olmak gereklidir. Güvenlik bakımından olduğu kadar, erişebilirlik bakımından da yeterli niteliklere sahip olmayan siteler ödeme geçidi kullanamazlar. Yazılım ve donanım olarak ciddi maliyetleri gerektiren bu işlemler birer seçenek değil, zorunluluktur.

  • BKM Ödeme Geçidi nedir?

    BKM Ödeme Geçidi, Devlet kurumlarının ödemelerinde BKM’nin aracılık ederek kartlı en…
  • BKM Kamu Tahsilat Çözümleri nelerdir?

    Bankalararası Kart Merkezi’nin kısaltması olan BKM; kredi kartlarının, banka kartlar…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…