Home Ödeme Sistemleri ATM Not Onus(Başka Banka kartı ile Bankamız ATM’i) işlemdeki ilginç Durum

Not Onus(Başka Banka kartı ile Bankamız ATM’i) işlemdeki ilginç Durum

2 min read
0
0
2,425

ATM’de başka banka kartı ile işlem denendiğinde şifre kontrolünün kartın ATM’ye takıldığı anda değil; yapılacak işlemi seçip provizyona gönderildiği anda yapıldığını biliyor muydunuz? (Para Yatırma işlemi hariç. Para yatırma işleminde Para yatırma menüsüne tıklandığı anda öncelikle şifre kontrolü yapılmakta; şifre kontrolü başarılı ise Para Yatırma işlemine devam etmektedir.)

Bunun tam olarak neden bu şekilde tasarlandığını net olarak bilmemekle birlikte bunun sebebinin BKM üzerinden yapılan işlem trafiğini rahatlatmak için olduğunu düşünüyorum.

Açıkçası, bu yapıyı ben kuruyor olsaydım daha kart ilk takıldığı anda şifre sorduğumda kullanıcının şifre doğrulamasını yapar; eğer şifre doğru işe ATM menülerinde gezinmesine izin verirdim.

Mevcut durumda;

Diyelim ki kartımızı kaybettik ve yoldan geçen biri kartı buldu ve banka ATM’sine kartımızı taktı. Şifreyi hatalı girdi ama banka olarak doğrulama önce yapılmadığı için kartımızı bulan kişi ATM menülerinde dolaşarak ATM’leri meşgul etmiş oluyor.

Kartın sahibi olmayan birisinin ATM’i meşgul etme ihtimali mi yoksa kartın gerçek sahibinin ATM’e kartını takıp menülerde dolaşıp hiç işlem yapmadan kartını çıkarma ihtimali mi yüksek? Kararı siz verin 🙂

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In ATM

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…