NFC nedir?

3 min read
0
0
2,010

Türkçe ifade ile ‘Yakın Alan İletişimi’ olarak adlandırılan NFC, verilerin bir cihazdan diğerine 10 cm’den daha kısa bir mesafede kablosuz olarak aktarılmasını sağlayan bir teknolojidir. NFC, veri aktarımı, cihaz eşleştirme gibi pratik amaçlarla kullanıldığı gibi temassız ödemelerin de temelini oluşturmaktadır. Temassız ödeme uyumlu çipli kredi kartı, NFC okuma kapasiteli POS cihazına yaklaştırıldığında bilgiler cihaza aktarılır ve ödeme işlemi gerçekleştirilir.

NFC, sadece NFC çipler birbirine çok yakın olduğunda çalışan özel bir RFID radyo frekansı (13.56 MHz) kullanır. NFC özelliğine sahip cihazlar, birbirine yaklaştırılarak aktif hale geldiğinde, NFC çipleri bir ödemeyi tamamlamak için şifrelenmiş verileri değiştirir. Bu aktarımın gerçekleştirilebilmesi için söz konusu cihazlarda NFC yongalarının ve antenlerin bulunması gerekir. İki cihaz arasındaki kablosuz veya ‘temassız’ bağlantı, kablosuz izleme uygulamalarında kullanılan radyo frekansı tanımlama (RFID) etiketlerine benzer radyo dalgalarını kullanır.

NFC teknolojisi, mobil telefonun fiziksel olarak bir POS cihazı ile aynı ortamda bulunduğu ödemelerde kullanılmaktadır. Müşterinin ödemeyi tamamlaması için NFC desteği bulunan mobil telefonunu okuyucu modüle yaklaştırması yeterlidir. 250 TL altı işlemlerde (Temassız işlem limiti 250 TL olduğu için) PIN girilmeden işlem yapılabilmektedir.

NFC ile ödeme, kullanıcıların kolay, hızlı ve güvenli ödeme yapmasını sağladığı için kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilen bir ödeme yöntemi haline gelmiştir. Bu ödemelere Apple Pay ve Google Pay gibi NFC tabanlı ödemeler örnek verilebilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In HCE

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…