NextGenPSD2 nedir?

3 min read
0
0
1,187

Berlin-Group tarafından 2017 yılında başlatılan ve 20 ülkeden 1.700’den fazla Banka’nın dahil olduğu standartlara NextGenPSD2 denir.
Bu standarda Avrupa Merkez Bankası’nın (European Central Bank – ECB) verilerine göre Avrupa bankalarının %78’i uyum göstermiş
durumdadır. Fintech’ler bu standartlara göre hazırlanan deney alanlarında (Sandbox) uygulamaları test edebilmektedir. Deney alanlarında Berlin-Group NextGenPSD2 standardına başarılı şekilde uyumluluk gösteren uygulamalar bu standardı destekleyen bankalara hızlıca entegre olabilmektedir.

Açık endüstri standartlarına dayanan NextGenPSD2 Framework Sürüm 1.0, verileri güvenli bir şekilde sağlamanın en güvenli ve en etkili yolu olarak modern, uyumlu ve birlikte çalışabilir bir dizi Uygulama Programlama Arabirimi (API) sunar. NextGenPSD2 Çerçevesi XS2A karmaşıklığını azaltır, Avrupa’daki çok sayıda rekabet standardı sorununu giderir ve Euro Perakende Ödeme Kurulunun hedefleriyle uyumlu olarak, Avrupa bankacılık müşterilerinin yenilikçi ürün ve hizmetlerden yararlanmasını sağlar. TPP’ler(Üçüncü parti hizmet sağlayıcıları) banka hesaplarına ve finansal verilerine güvenli ve güvenli (doğrulanmış ve yetkilendirilmiş) erişim sağlar. API’ler PSD2 için gerekli hesap bilgilerini (AIS), ödeme yapan aracı (PIIS) ve ödeme başlatma (PIS) ve diğerleri arasındaki hizmetleri destekler ve değiştirilecek veri öğelerinin ISO20022 standartlarında RESTful ve JSON standartlarına dayanmasını sağlar.

NextGenPSD2 Çerçevesi, 59 kuruluştan toplam 1.000 piyasa yorumunun işlendiği Ekim / Kasım 2017 kamu piyasası danışma toplantısının piyasa geri bildirimlerinde ifade edilen piyasa gereklilikleriyle uyumludur. Çerçeve, Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen EBA RTS versiyonuna (27 Kasım 2017’de kabul edilmiştir) dayandığından geçerli mevzuat ve yönetmelikleri de bütünleştirmektedir. NextGenPSD2 Framework Sürüm 1.0, Operasyonel Kurallar ve Uygulama Yönergeleri’ni içerir ve bankalar ve TPP’ler tarafından PSD2’nin gerektirdiği banka hesabı erişimini uygulamak için kullanılmaya hazırdır.

NextGenPSD2 Framework belgeleri Berlin Grubu web sitesinden ( www.berlin-group.org/psd2-access-to-bank-accounts ) indirilebilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Açık Bankacılık

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…