Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Müşteri talebi ile aldığım ödeme talebini e-commerce olarak mı göndermeliyim?

Müşteri talebi ile aldığım ödeme talebini e-commerce olarak mı göndermeliyim?

7 min read
0
0
1,451

Okurlarımdan ara ara gelen bilgi taleplerinden diğer okurlarının da faydalanması için sayfamda bazılarını paylaşıyorum. Aşağıdaki sorunun da önemli olduğunu düşünüyorum.

“E-ticaret işlemlerinde üye işyerleri yetkileri varsa hem non-secure hem de mail order işlemlerini ayrı ayrı yapabiliyorlar. Bu 2 işlemin temel farklarını araştırdığımda taksitli alışverişler de limit düşümü dışında herhangi bir fark göremedim. Bu konu hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz? Mesela biz tele satış yaparken müşterilerden kart bilgilerini aldığımız da sanal pos üzerinden bu işlemi mail order ya da non secure olarak gönderebiliyoruz fakat hangisinden işlem yapmalıyız emin değiliz. Arka tarafta (banka, sahte işlem vs) ne farkları var ve hangi durumlarda hangisi kullanılmalıdır?”

Yukarıdaki sorunun cevabı: Müşteri talebi ile tetiklenen ve firma yetkilileri tarafından bir ekran aracılığıyla alınan provizyon işlemi Mo-To ( Mail Order -Telefon Order) olarak değerlendirilmeli ve provizyonda bu kodla gönderilmelidir.

Gelin Mail Order ve E-commerce işlemi karşılatıralım.

Mail Order (Mail Order/Telephone Order): 

Kart ile POS menüsünden Mail Order seçeneği seçilerek ya da Sanal POS ara yüzü üzerinden;

  • Kart Numarası
  • Son Kullanma Tarihi
  • CVV2 bilgileri girilerek yapılan işlemdir.

Genellikle Mail Order işlemi, işlem esnasında kart sahibinin uzakta olduğu durumlarda yapılır.

Mail Order formunda karta ait bilgiler(Kart Numarası, Kart bankası, Son Kullanım Tarihi, CVV2 vs.) yeralır. Kart sahibi mail order formunu doldurarak üye işyerine iletir. Üye işyeri tarafından karttan işlem tutarı kadar çekim yapılır.

Mail Order işlemin avantajları nelerdir?

Öncelikle Taksitli mail order işlemlerde tüm işlem tutarı kadar değil; taksit tutarı kadar limit bloke edilir ve karta yansıtılır.

Öreğin; 1000 TL’lik 4 taksitli bir işlemde karttan her ay 250 TL olmak üzere 4 ay boyunca işlem yapılır.  Kartın kullanılan limiti 1000 TL değil; her ay 250 TL olacak şekilde değişir.

Mail Order işleminin dezavantajları nelerdir?

  • Kartın provizyon alması için tüm bilgiler paylaşıldığı için işlem yapacak firmanın güvenirliği sorgulanmalıdır.
  • Kart bilgilerinin kötü niyetli kişilerce ele geçirilmesi ihtimali vardır. Bu nedenle Mail Order işlemlerde sanal kart kullanılması faydalı olacaktır.

Kartın Mail Order yetkisi nasıl açılır?

Kredi kartının üzerinde Mail Order yetkisi tutulur. Kullanıcı kartın mail order yetkisini açtırmak için bankanın Müşteri İletişim Merkezini aramalı ya da İnternet Şube/Mobile Şube üzerinden kartın mail order yetkisini açmalıdır.

Mail Order yetkisi kapalı ise işlem provizyon alır mı?

İşlemin başarılı olarak tamamlanması için hem kartın hem POSun Mail Order yetkisinin açık olması gerekmektedir.

Kartın Mail Order yetkisi yoksa işlem 57 Hata kodu ile reddedilir.

POSun Mail Order yetkisi yoksa işlem 58 Hata kodu ile reddedilir.

E-commerce:

E-commerce işlem ise, kısaca bir web sitesi aracılığıyla müşteri tarafından kart bilgilerinin girilmesiyle yapılan internet işlemidir.

Mail Order ile E-commerce işlemin farkları nelerdir?

  • E-commerce işlem kart hamili tarafından başlatılırken, Mail Order işlem kart hamili talebiyle ilgili firma tarafından gerçekleştirilir.
  • E-commerce işlemlerde işlem peşin ve taksitli olarak gerçekleştirilebiliyorken, Mail Order işlem sadece tek çekim olarak yapılabilmektedir.
  • Mail Order işlemler tekrarlı (recurrence) olarak gerçekleştiriliyorken E-commerce işlemler tek seferde gerçekleşmektedir. (Örneğin; sigorta ödemelerinde taksitlerin kart limitini taksit tutarı kadar bloke etmesi için her ayın belirli gününde provizyon alınması gibi (100 TLlik 10 taksitli sigorta ödemesinde her ay karttan 10 TL çekilmesi))
  • E-commerce işlem 3D secure olarak güvenli yapılabiliyorken mail order işlem non secure(güvenli olmayan) işlem olarak gerçekleşmektedir.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…