Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Mifare Kart Nedir?

Mifare Kart Nedir?

4 min read
0
0
5,139

İçerisine bir mikrochip ve basit bir yazılım yüklenmiş olan, akıllı kart okutucuya yaklaştırılarak temassız okutma işlemi yapılabilen akıllı kart çeşididir. Bir banka hesabına bağlı değildir ve kredi kartları gibi bir kredi limiti bulunmaz. Kartın üzerine yüklenen tutar kadar harcama yapılabilir. 8 cm.’e kadar mesafeden temassız ödeme yapılabilir.
Mifare Kart ile,

  • Para üstü verme gibi bir durum yoktur.
  • Temassız işlem yapıldığı için işlem süresi kısadır.
  • Hızlı işlem yapıldığı için kuyruk oluşma ihtimali düşüktür.
  • Abonelik işlemleri yapılarak dönemsel ödemeler yönetilebilir. 
  • İşlemler loglandığı için raporlama yapılabilir.

Okul kampüsleri, Lunaparklar, Kulüpler, havuzlar, siteler, plajlar, aqua parklar, su parkı, aquapark bileklik sistemi,oteller ve hastanelerde, bu yapıların içindeki tüm kantin ve kafeteryalarda nakit para alışverişini ortadan kaldırmak ve nakit para yerine akıllı kart veya bileklik kullanmak isteyen işletmeler için kullanılabilen sistemdir. Fiziki olarak ödeme yapılmayacağı için Ön ödemeli akıllı kart ile para kaçakları engellenmiş olur.

Mifare Kart ve Kapalı Devre Ödeme Sistemi

Mifare kartlar ile kapalı devre ödeme sistemi kurulabilir. Kapalı devre sistem, haftalık yada aylık tahsilat yapan işyerleri için oldukça uygundur.
Mifare kartlar hediye olarak verilebilir. Özellikle yardım amaçlı içinde belirli bir meblağ bulunan kartlar oluşturularak ihtiyaç sahiplerine verilebilir.

Kasada duran çalışanların para alışverişlerini engellediği için nakit kaçağı riskini ortadan kaldırır ve firma sahibi tarafından tüm para hareketlerinin izlenmesine olanak verir.

Mifare kartlar harçlık kartı olarak da kulanılabilir. Özellikle gençlere kart kullanmayı ve kendi paralarının hesabını tutmayı öğretmek için idealdir.
Seçilen kart türüne göre ön ödemeli kartlar ikiye ayrılır:

Kullan at Akıllı Kartlar :Karta belirli bir limit yüklenir. Kart üzerindeki limit bittiğinde kart kullanımı sona erer. Hediye kartlar buna örnektir.

Kullan doldur Akıllı Kartlar : Bu kartlarda belirli limit yoktur. Limit yönetimi kullanıcının kontrolündedir.Karta aktarılmış olan para azaldığında veya bittiğinde tekrar para yüklenerek kart kullanılabilir.

Mifare Kartların Kullanıldığı Yerler
  • Öğrenci kimlik bilgileri ve işlemleri,
  • Elektronik pasaport,
  • Otopark sistemleri,
  • Havuz sistemleri,
  • Otomatik ödemeli uygulamalar
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…