Home Ödeme Sistemleri Ödeme Sistemleri Kurumları Merkez Bankası BKM’nin ortağı oldu

Merkez Bankası BKM’nin ortağı oldu

5 min read
0
0
993

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) resmi web sitesi üzerinden paylaştığı bilgilere göre Merkez Bankası, Bankalararası Kart Merkezi‘ne hakim ortak oldu.

Merkez Bankası, BKM’ye hissedar ortak olmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, 7192 sayılı Kanun ile, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun hükümleri uyarınca Merkez Bankası’na ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerinin kesintisiz işletimini sağlamak amacıyla sistemik öneme sahip kurulmuş veya kurulacak sistem işleticilerine hissedar olabilme yetkisi verildiği anımsatıldı. BKM’nin, Merkez Bankası’ndan aldığı izinler kapsamında faaliyet gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, BKM’nin gerçekleştirdiği faaliyetler nedeniyle ödeme sistemleri açısından sistemik öneme sahip bir sistem işleticisi olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Merkez Bankasının, ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlendiğinin ifade edildiği açıklamada, “Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM’nin, mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda TCMB, 6493 sayılı Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM’ye hâkim ortak olarak hissedar olmuştur” denildi.

Merkez Bankası tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde:

“12 Kasım 2019 tarihli ve 7192 sayılı Kanun ile, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası olarak eklenen hüküm uyarınca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) “ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerinin kesintisiz işletimini sağlamak amacıyla sistemik öneme sahip kurulmuş veya kurulacak sistem işleticilerine hissedar olabilme” yetkisi verilmiştir.

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. (BKM), Bankamızdan aldığı izinler kapsamında faaliyet göstermektedir ve gerçekleştirdiği faaliyetler nedeniyle Ülkemiz ödeme sistemleri açısından sistemik öneme sahip bir sistem işleticisi olarak değerlendirilmektedir.

TCMB, ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiştir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM’nin, mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır. “

Bu kapsamda TCMB, 6493 sayılı Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM’ye hâkim ortak olarak hissedar olmuştur.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri Kurumları

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…