Home Ödeme Sistemleri Debit Kart MasterCard sesle alışverişe hazırlanıyor

MasterCard sesle alışverişe hazırlanıyor

8 min read
0
0
1,308

Eskiden ödeme sistemleri dediğimizde fiziki olarak bir kart ile POS cihazı üzerinden şifre girilerek işlem yapılması akla gelirdi. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte temassız işlemlerle başlayan dijitalleşme süreci mobil ödemelerle hız kazandı.

Son alınan bilgilere göre, MasterCard müşteriye özel bilgilerle (ses ile) alışveriş yapılabilmesi için kolları sıvamış durumda.

Türkiye’de, mikro işletmelerin de kart kabul edebilmesi için Soft POS uygulamasını geliştirdi. Sesle alışveriş ve chat’leşerek ödeme gibi yenilikçi uygulamaları için ise iş birliklerine başladığı bilgisi alındı.

Genç nüfusu ve inovatif finans sektörü sayesinde Türkiye’nin teknoloji adaptasyonu birçok ülkenin önünde geliyor. Türkiye’deki tüketiciler harcamalarında hızla dijital ödemeye yöneliyor.

2019’da Türkiye’de 33 milyon kart kullanıcısının yarısı kart harcamalarının %20’ye yakınını online yaptı. Online harcamaların %55’i akıllı telefonlar ile yapılırken, seyahat harcamalarının %65’i online gerçekleşti. Sigorta, bilet, vergi, telekomünikasyon ve pazar yerleri en çok online alışverişin yapıldığı yerler olarak dikkat çekiyor.

Nakitsiz bir hayata doğru gittiğimiz günümüzde, teknoloji firmaları ve MasterCard, Visa, Troy gibi markalar finansal katılımı arttırmak, dijital ödemelerde güvenlikten ödün vermeden müşterilerine paha biçilemez deneyimler sunmak için teknolojiyi bir araç olarak kullanıyor.

Mastercard kredi kartı ile yapılan ödemeleri %55 bandına taşımayı hedefliyor

Türkiye’de 2018’de tüketici harcamalarının %38’i kredi kartı ile yapılırken, 2019’da 2,3 trilyon TL’lik tüketici harcamasının %41’i kredi kartı ile gerçekleşti. Tüketicilerin % 63’ünde banka kartı olmasına rağmen, alışverişlere banka kartlarının yeterli kullanılmadığı görülüyor.
Gelişmiş pazarlarda ise tüketici harcamalarının %55’ten fazlası elektronik ödemelerle yapılıyor. Türkiye’de 230 milyon kart mevcut. Banka kartları başta olmak üzere tüm bu kartlar alışverişte kullanılmaya başlanırsa nakitsiz topluma ulaşılması mümkün gözüküyor.

En çok market ve restoranlarda nakit harcama yapıyoruz

Market ve restoranlarda yapılan harcamalara bakıldığında, buralarda nakit kullanımının yüksek olduğu dikkat çekerken, kart kullanımının %22 ile sınırlı olduğu görülüyor.

Türkiye’deki temassız işlemlerin %7’si ulaşım harcamalarına ait.

Bugün ticari işletmelerin %90’ında POS cihazı varken taksi şoförü, simit satıcısı, çiçekçi, elektrikçi, tesisatçı, kuru temizlemeciler gibi küçük işletmelerin sadece %28’i POS cihazına sahip. Cep telefonlarına ya da tabletlerine Mobil POS uygulamasını indiren üye iş yerleri, temassız ödemelerde kullanılan Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi vasıtasıyla Android telefonu veya tabletini hiçbir ilave ekipman kullanmaksızın bir POS cihazına döndürerek kartlı ödeme kabul edebiliyor.

Böylece üye işyerleri, mobil POS cihazı olmasa da kolay, pratik ve güvenli bir şekilde satış yapabiliyorlar.

Masterpass ve yeni nesil süpermarket “istegelsin”, sesle alışveriş için iş birliği yaptı

Mastercard’ın yaptığı tüketici araştırmaları tüketicilerin %62’sinin sesle alışveriş yapmaya olumlu baktığını gösteriyor. Tüketiciler sesli alışverişi hızlı ve pratik bulurken, en büyük endişeleri ise güvenlik. Mastercard, yapay zekayı güvenlik için kullanarak bu endişeleri ortadan kaldırıyor. Mastercard ve istegelsin, yakın gelecekte Türk tüketicilere sesle alışveriş çözümü sunmak için iş birliği yaptı.
Sesle ödeme çözümü hayata geçirildiğinde tüketiciler istegelsin’den market alışverişlerini sesle yapacak, ödemelerini de sesle tamamlayabilecekler. Bunun için uygulamayı açıp, istedikleri ürünleri söylemeleri yeterli olacak. Siparişleri tamamlandığında ise yine sesli olarak Mastercard logolu kartları ile ödemelerini tamamlayabilecekler.

Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlerken bakalım ilerleyen günlerde retina, parmak izi gibi teknolojileri de hayatımızda görecek miyiz?

  • mPOS nedir?

    mPOS, Mobil POS ifadesinin kısaltması olup, standart POS cihazı olmadan akıllı telefon/tab…
  • Dijital POS nedir?

    Point of Sale (POS) sistemlerin dijital ortamdaki haline Dijital POS adı verilir. Sadece y…
  • Samsung Pay üzerinden yeni başvurular alınabilecek

    Hiç şüphe yok ki teknolojiden etkilenen sistemlerin başında Ödeme Sistemleri gelmektedir. …
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…