Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret MasterCard Identity Check nedir?

MasterCard Identity Check nedir?

9 min read
0
0
1,920

Ödeme sistemleri dünyasında ödeme güvenliği çok önemlidir. Bu güvenliği arttırmak için Şifre, Parola vs gibi ek bilgiler istenerek işlemlerin gerçekleştirilmesi istenmektedir. Hal böyle olunca hangi işlemde hangi bilgileri kullanacağımız ve kullandığımız bu bilgilerin hafızamızda unutmadan tutmamız ciddi sorun oluşturmaktadır.

Öncelikle şifre kullanımı ile ilgili yapılan bir araştırmaya göz atalım.

 • Her birimiz şifre kullanmamız gereken ortalama 10 adet hesaba sahibiz.
 • Günde ortalama 8 kez şifre girmemiz gereken işlem gerçekleştiriyoruz.
 • %58’imiz kendimize yakın kişilerin en az 1 şifresini biliyoruz.
 • %84’ümüz en az 2 şifremizi unutuyoruz.
 • Yeni bir şifre oluşturmak 11 dakikamızı alıyor.
 • %40’ımız aynı şifreyi tüm hesaplarımız için kullanıyoruz.
 • 3 kişiden birimiz şifremizi hatırlamadığımız için online alışveriş yapmaktan vazgeçiyoruz.
 • Neredeyse yarımız şifremizi unuttuğumuz için bir web sitesine giriş yapamıyoruz.
 • %16’ımız şifremizi hatırlamadığımız için kişisel bilgilerimizi kaybediyoruz.
 • %54’ümüz şifre kullanımına alternatif daha güvenilir, daha basit, daha hızlı ve daha kişisel bir çözüm beklentisindeyiz.

İşte bu noktada kolaylaştırıcı bir çözüm olarak MasterCard Identity Check devreye giriyor. MasterCard Identity Check, Türkçe’ye Mastercard Kimlik Denetimi olarak çevrilebilir. Mastercard ile yapılan satın alma işlem doğrulamasında bir şifre kullanmak yerine, telefonunuza online satın alma yetkisi için tek kullanımlık benzersiz bir kullanım kodu gönderilir. Bu kod ile işlemler gerçekleştirilir.

Şifre kullanımı ile ilgili büyük manzara böyleyken, tüketiciler ödemelerini “tıkla”, “dokun” ya da “göz kırp” gibi daha kolay yöntemlerle yapabilmek istiyorlar. Mastercard’ın pilot bölgelerde yaptığı araştırmalarda kullanıcıların %92’sinin Mastercard Identity Check (Mastercard Kimlik Kontrolü) uygulamasının şifrelere göre daha pratik ve kullanışlı bulurken, %83’ü şifrelere göre daha güvenilir olduğunu düşünüyor.

Katılımcıların %93’ü online ödemelerde biyometrik kimlik doğrulamayı tercih ettiğini belirtiyor ve banka kimlik doğrulamalarını biyometrik doğrulama ile yapabileceklerini söylüyor. %60’ı ise Mastercard Identity Check uygulamasını aile ve arkadaşlarına tavsiye edeceklerini dile getiriyor.

Mastercard’ın her sene yürüttüğü Inovasyon Endeksi araştırması sonuçlarında da benzer tercihler söz konusu; tüketiciler ödeme yaparken şifre girmektense biyometrik doğrulamayı tercih ediyor, internet alışverişlerinde kullanılan mevcut kimlik doğrulama sistemlerinin pratik olmaması veya şifreyi hatırlayamamaları sebebiyle alışverişten vazgeçebiliyorlar.

Güvenli alışverişin anahtarı Mastercard bu yeni kimlik doğrulama uygulaması ile araştırma sonuçlarındaki ihtiyaçlara çözüm olmayı hedefliyor; kart sahiplerini şifre hatırlama zahmetinden kurtarıp, ödeme sürecini hızlı, güvenilir, kolay ve pratik hale getiriyor. Kullanıcıların tek yapması gereken cep telefonlarında parmak izlerini taratmak ya da yüz tanıması için selfie’lerini çekmek.

Bu yenilikçi teknolojide, şifre unutmak hiç sorun değil. Onun yerine selfie’leri ile ödeme yapmak isteyen kullanıcılar Mastercard Identity Check uygulamasını indirdikten sonra, yüzlerinin dijital bir haritasını oluşturmak için bir fotoğraflarını çekiyorlar. Parmak izleriyle kimlik doğrulama yapmak isteyenler ise aynı şekilde parmak izlerinin kaydını oluşturuyorlar.

Kullanıcıların kimlik doğrulaması, Mastercard sunucularında saklanan bu dijital kayıt referans alınarak yapılıyor. Selfie ile ödemeyi daha emniyetli ve güvenli kılmak, eski bir fotoğraf ile başkası yerine ödeme yapılmasının önüne geçmek amacıyla selfie çekimi sırasında kameraya göz kırpmak gerekiyor. Kullanıcı tercih ederse, Mastercard telefonunun yerini de tespit ederek güvenliği arttırıyor. Üstelik Mastercard Sıfır Sorumluluk ile adınıza yapılan izinsiz satın almalardan sizi sorumlu tutmuyor.

Mastercard’ın güvenlik bölümü başkanı Ajay Bhalla bu teknolojik ve güvenli ödeme sistemi ile ilgili şunları söyledi: “Her türlü ödemeyi, güvenlik ve emniyetten taviz vermeden en basit ve kolay hale getirmek için hiç durmadan çalışıyoruz. Bu uygulama, ödeme teknolojilerinde çok önemli bir kilometre taşı. Daha önce temassız ödeme çözümleri, giyilebilir ödeme teknolojileri gibi birçok teknolojik yeniliği hayata geçirmiştik. Şimdi de Identity Control Mobile (Kimlik Doğrulama Aracı) uygulamasını önce Avrupa’da, sonra da tüm dünyada hayata geçiriyoruz.”

Mastercard Identity Check’in avantajları:

 • Statik parolaların yarattığı riski ortadan kaldırarak sahteciliğin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Gereksiz pürüzler ortadan kaldırılabilir.
 • Kart onaylanma oranlarını artırabilir ve firmaların ciro artışına katkıda bulunabilir.
 • Daha az çağrı ve parola sıfırlama işlemi sayesinde müşteri hizmetleri görüşmeleri maliyetleri azaltılabilir.
 • Müşteri sadakati ve etkileşimleri artırılabilir.
 • Müşterilere daha yüksek iç huzuru sağlayabilir.

Bu konuda hazırlanan videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…