Home Ödeme Sistemleri Okurlarımdan Gelenler Mail Order işlemlerde SMS gönderim yapısı var mı?

Mail Order işlemlerde SMS gönderim yapısı var mı?

3 min read
0
0
2,757

Okurlarımdan ara ara sorular geliyor ve bu soruları mail ya da diğer kanallardan cevaplıyorum. Benzer sorular kafasına takılan olabilir düşüncesiyle bu soruları da sitemde yayınlayarak cevapları yazacağım.

Arif Bey merhaba,

Yazılarınızı zaman zaman okuyorum ve bu şekilde içerik üretmenizden dolayı sizlere tekrardan teşekkür ederim. Sizlere ödeme sistemleri ile ilgili net ulaşamadığım bir bilgi danışmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere mail order çekimleri aktif şekilde müşteriler tarafından kullanılmaktadır. Fraud sim kart kopyalama önlemleri nedeni ile müşteriler bankalar tarafından sms güvenlik kontrol listesinde alınmakta, bilgisi dışında yapılan sim kart veya operatör değişiklik işlemi ise fraud aksiyonları uygulanmaktadır. Bu noktada kartını mail order sisteminde kullanamayan müşteri için, sms güvenlik kontrol listesinde olmasından kaynaklı kullanım sağlanamayacağına yönelik inceleme yapan birimden dönüş geldi. Mail order çekimlerinde çalıştığım süre içerisinde sms yapısına dahil olmasıu gibi bir örnekle karşılaşmamıştım.

Ödeme sistemi terminolojisi tüm bankalar benzer şeklide olduğunu düşünüyorum. Örnek vermek gereksiz, provizyon alındığında, ilgili ekranda işlem mail order yöntemi ile yapıldıysa SA- MO şeklinde yansımakta ve biz işlemin mail order ile yapıldığını işlem koduna bakarak yorumlayabilmekteyiz.

Bu konuda sms yapısına dahil olan Mail Order çekimi bulunuyor mu? Bu şekilde bir çekim yöntemi varsa işlem kodları nelerdir ?

Cevap:

Mail order işlemde SMS yapısını duymadım ve olacağını sanmıyorum. Çünkü, 3D Secure ve GO(Güvenli Ödeme) yapısı BKM tarafından destekleniyor ve işlemde müşteriye gönderilen SMS içeriği BKM tarafından iletiliyor. Mail Order islemler bu yapı içinde yönetilmiyor.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Okurlarımdan Gelenler

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…