Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı LKS(Limit Kontrol Sistemi) Nedir?

LKS(Limit Kontrol Sistemi) Nedir?

3 min read
0
0
6,766

Limit Kontrol Sistemi (LKS): KKB tarafından sunulan, gerçek zamanlı olarak müşterilerin limit detaylarının kontrol edilebildiği bir sistemdir. Üye bankalara (veya kuruluşlara) tüketicilerin kredi kartı limitleri konusunda bilgi paylaşımı sağlar.

BDDK tarafından bankalar ve kredi kartları kanununda yapılan düzenlemeye göre Yeni kredi kartı sahibi olan birinin tüm kredi kartı limitleri:

  • İlk 1 yıl süreyle gelirinin 2 katını aşamaz,
  • İkinci yılda ise gelirin 4 katını aşamaz.

BDDK tarafından yayınlanan yasal düzenlemeye uyum sağlamak amacıyla Limit Kontrol Sistemi oluşturulmuştur. Kart veren tüm kurumların kart limit bilgilerini LKS’ye bildirmesi zorunludur. İlgili kurumlardan alınan kredi kartı limit bilgileri LKS’de müşteri bazında birleştirilir ve kart veren kurumların tek limit uygulamasına uyumlu bir şekilde çalışmasına olanak sağlar. LKS sistemi, tamamen bankaların daha kontrollü hareket etmesine olanak vermektedir. Bu sistem sayesinde, bir kişinin mevcut 2 kredi kartı varsa ve yüksek limitli bir kredi kartına daha başvuru yaptıysa bu durumda LKS kuralları devreye girer. Eğer toplam limit kişi geliri üzerinde aşan bir etkiye yol açıyorsa bu durumda 2 kredi kartından birisinin veya ikisinin kapatılması teklif edilir. Aksi takdirde kişinin gelir durumunu aşan kredi kartları kesinlikle verilemez. Bu yasal bir zorunluluktur.

Yeni bir kredi kartı başvurusunda, kart limit tahsisi aşamasında kartı verecek kurum(genellikle bankalar), LKS üzerinden müşteri limiti üzerinde bir kısıt olup olmadığı veya ne kadar limit açığı olduğu kontrolünü yapar. Kredi kartı başvurusu onaylanmış ama karta bir limit tahsis edilememişse bunun sebebi büyük ihtimalle LKS’deki müşteri limitinin müsait olmamasıdır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…