Home Ödeme Sistemleri Güvenlik KYC (Know Your Customer) nedir?

KYC (Know Your Customer) nedir?

4 min read
0
0
1,509

Know Your Customer ifadesi, kısaca ‘Müşterini Tanı’ anlamına gelmektedir. Kurumların müşterilerini tanımlama ve iş ilişkileri açısından uygunluklarını ve oluşturacakları riskleri belirleme sürecine KYC denilmektedir.

“Müşterini tanı” ifadesi çoğu insan için önemsiz görünse de, iş dünyasında çok önemli bir anlamı vardır. Müşterinizi KYC olarak da adlandırılan müşteri tanıma süreci; işletmelerin müşterilerinin kimliklerini doğrulamak için, onlarla iş yapmaya başlamadan önce veya bu sırada yaptıkları işlemdir.

Ülkemizde KYC, suç gelirlerinin aklanması ve terörizm finansmanının önlenmesi kapsamında değerlendirerek riski azaltmak adına 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ve 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun başta olmak üzere yürürlükteki mevzuat uyarınca ilgili belgeleri borsalar müşterilerinden talep etmektedir.

KYC, müşterilerin kimliğini belirlemeyi, kara para aklamayı değerlendirmeyi, riskli müşterileri ölçmeyi ve müşteri faaliyetlerini izlemeyi amaçlamaktadır. KYC, perakende, bankacılık ve e-ticaret şirketleri de dahil olmak üzere tüm endüstrilerden yasadışı faaliyetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik ek bir uyum ve güvenlik kaynağıdır.

KYC politikaları küresel olarak çok önemli hale geldi. KYC politikaları uluslararası finans alanındaki yasa dışı işlemlerle mücadelede önemli bir araç haline geldi. KYC, şirketlerin yasal olarak ve meşru kuruluşlarla iş yapmalarını sağlayarak kendilerini korumalarını sağlar ve ayrıca mali suçtan zarar görebilecek bireyleri de korur.

Birçok finansal kurum KYC prosedürlerine, müşterileri hakkındaki basit veri ve bilgileri toplayarak, ideal olarak elektronik kimlik doğrulamasını kullanarak başlar.

KYC politikalarını uygulanabilir kılmak için gerekli olan bilgiler, tam ad, adres teyidi (ikametgah), banka hesap özetleri, müşteriye ait faturalar, belirli bir kod içeren dilekçeli bir fotoğraf gibi ayrıntıları içerebilir. Bu, bazı müşterilere karmaşık gelebilir ve bazılarını da rahatsız edebilir ancak bu tür bilgiler, şirketlerin farkında olmadan kara para aklama ve terörizm eylemlerinin finansmanında kullanılmasını önlemektedir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Güvenlik

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…