Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Kredi kartlarının ekonomiye sağladığı faydalar nelerdir?

Kredi kartlarının ekonomiye sağladığı faydalar nelerdir?

4 min read
0
0
3,090

Her geçen gün nakit kullanımının azaldığı ve kredi kartı kullanımının giderek arttığı günümüzde kredi kartlarının gelire göre kullanılması -tabiri caizse ayağın yorgana göre uzatılması- durumunda kredi kartı kullanımı hem kart sahibine hem ülkeye, hem de üye işyerlerine ciddi avantajlar sağlamaktadır.

Peki kredi kartı kullanımının ekonomiye katkıları nelerdir?

  • Nakit dolaşım ihtiyacını azaltarak, ekonominin kayıt altına alınmasını kolaylaştırır ve kayıt dışı işlemleri önler. Her 1 TL’lik nakit kullanımı yerine aynı oranın kredi kartı ile harcanması vergi gelirlerini 19 Kuruş artırır.
  • Kredi kartı kullanımı ile dolaşımdaki fiziki kağıt para miktarı azalır ve tasarruf mevduatının artması sağlanır. Kredi kartı ile yapılan alışverişler sonucu, tüm para hareketleri ekonomik sisteme kayıt olur ve tasarruf-yatırım akışı hızlanarak ticari faaliyetler canlanır.
  • Kartların işlem maliyeti nakite göre üçte bir oranında daha az olduğundan genel ekonomi kağıt yükünden kurtulur, genel GSYİH’e katkı sağlanır.
  • Sahte para kullanımından kaynaklı kayıpların azalmasını sağlayarak hem kullanıcı hem üye işyerleri nezdinde bu riski azaltır.
  • Her 1 TL’lik kredi kartı kullanımı GSMH’yı 1.75 TL artırır. Büyüyen ekonomi yeni iş fırsatlarını da beraberinde getirir ve işsizliği önler.
  • Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin enflasyonu düşürücü bir etkisi vardır. Para arzındaki artış aynı dönemde enflasyonu 0,13 oranında artırırken, kredi kartı harcamaları aynı dönem enflasyonu 0,0013 oranında düşürür.
  • Kredi kartları yeni iş imkânları yaratmaktadır. Kredi kartı harcamalarında meydana gelecek %1 oranında istihdamı 5954 kişi artırmaktadır. Kredi kartı harcamalarındaki artışın istihdam üzerindeki etkisi yaklaşık 2.5 yıl sürmektedir.
  • Kredi kartı ile yapılan alışverişler sonucu, tüm para hareketleri ekonomik sisteme kayıt olur ve tasarruf yatırım akışı hızlanarak ticari faaliyetleri canlandırır.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…