Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Kredi kartlarında Dikey Devrim

Kredi kartlarında Dikey Devrim

5 min read
0
3
5,465

Teknolojinin en fazla etkilediği ve teknolojik gelişmeleri akış ve süreçlerine en çabuk adapte eden sektör kartlı ödeme sistemleridir diyebiliriz.

Mobil cihazların gelişmesi ile birlikte Ödeme sistemleri de ciddi anlamda değişime uğradı. Artık kredi kartlarımızı fiziki olarak kullanmak yerine sanal/mobil olarak kullanmayı tercih ediyoruz. Kartın fiziki kullanımı azalıyor olsa da kredi kartlarının fiziki görünümü ile ilgili ilgi çekici gelişmeleri duymaya devam ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde standart bankacılığın sınırlarını zorlayan İngiliz Starling Bank, kart tasarımında değişikliğe gittiğini duyurdu. Ülkemizdeki Enpara gibi mobil uygulama tabanlı bir banka olan Starling, geleneksel bankalar gibi şube ağı üzerinden çalışmıyor. Abonelerine bir kart vererek günlük harcamaların bu kartlarla yapılmasını sağlayan banka, ileri görüşlü bir vizyona sahip olduğunu bu yeni kart tasarımıyla bizlere gösteriyor.

Yıllardır ödeme sistemleri ile iç içe olan biri olarak kafamda kredi kartının görsel olarak bir standardı oluştu. Türkiye’de ve dünyada hemen hemen kart çıkaran her kuruluş benzer standartlarda ürün çıkarır. Ödeme sistemlerine yeni bir soluk getirecek çok projeye imza atsam ve yeni özellikler üzerinde çok kafa yormuş olsam da kartın tasarımı üzerinde nasıl bir değişiklik yapılabileceğine dair pek kafa yorduğumu hatırlamıyorum. Starling Bank’ ın duyurduğu değişiklik bizlerin standardın dışına çıkarak farklı düşünmemiz gerektiğini bir kez daha gösteriyor.

Starling Bank’ın yaptığı değişiklik, aslında mobil kullanımında alışkın olduğumuz dikey kullanımı kart tasarımına yansıtmasıdır. İlk etapta biraz garipsense de detaylı incelendiğinde gerçekten karta farklı bir bakış açısı getirdiği bir gerçek.

Starling Bank’ın yaptığı diğer bir değişikliklik ise kartların standart yatay kartların ön yüzünde yer alan Emboss Name (Ad, Soyad), Kart Numarası, Son Kullanma Tarihi gibi bilgileri kartların arka yüze taşıması olarak göze çarpıyor. Bu değişiklik sayesinde işlem anında kart bilgilerinin, 3. kişiler tarafından görülememesi nedeniyle kartın daha güvenli hale geldiğini söyleyebiliriz.

Starling Bank’ın dikey kartları bireysel ve kurumsal müşterilerin kullanımına sunulmak üzere 2 farklı tasarımı bulunmaktadır.

Dikey kartların kullanımında sistemsel özellik olarak yatay kartlardan hiç bir fark yoktur. Dikey kartlar da temassız işlemleri desteklemekte, puan kazanım ve kullanım yapılabilmekte ve taksitli işlemler yapılabilmektedir.

Bakalım Starling Bank’ın müşterilerine sunduğu dikey kart kullanımı Türkiye’deki bankalar tarafından müşterilerin kullanımına ne zaman sunulacak?

Açıkçası bir müşteri olarak dikey kart kullanmayı ve bu deneyimi yaşamayı isterim. Ben bu yazıyı yazarken belki de güzel ülkemde bir banka bu konuda çalışıyordur kim bilebilir?

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…