Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Kredi Kartının Avantajları ve Dezavantajları nelerdir?

Kredi Kartının Avantajları ve Dezavantajları nelerdir?

12 min read
0
2
14,500

Kredi kartları, gelir-gideri yönetmek için uygun bir ürün olmakla beraber kullanmayı bilmeyenler için pahalı ve riskli bir ürüne dönüşebilir. 

Bir kredi kartı talep etmeden önce, sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için aşağıdaki avantaj ve dezavantajları dikkate almanız önemlidir.

Peki kredi kartı kullanmanın avantajları nelerdir?

Nakit taşımaktan daha güvenlidir

Paranızı veya cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda ilgili tutarı kaybetme ihtimaliniz yüksektir. Fakat cüzdan içindeki kredi kartından işlem yapılma ihtimali daha düşüktür. Ayrıca, kredi kartını hızlı bir şekilde iptal ederek bu riski de azaltabilirsiniz. Genellikle bankalarda; kart kaybolduğunda, çalındığında veya kartın sahte işlemler için kullanılması durumunda kart hamilini koruyacak güvenlik süreçleri bulunmaktadır. Bu nedenle kartınızı kaybetseniz de bankayı bilgilendirmeniz durumunda güvendesiniz diyebiliriz.

Kredi notunu yükseltir

Kredi kartı ekstrelerinin zamanında ödenmesi ve asgari ödeme tutarı yerine tüm borcun ödenmesi ya da kart borcunun ödenmemesi durumları KKB’ye bildirilmektedir. Kart borcunun ödenmesi durumunda müşterinin kredi puanı yükselmekte, kart borcunun ödenmemesi durumunda kredi puanını düşürmektedir. Kart borcunun düzenli takip edilerek ödenmesi durumunda kredi puanı yükselecektir.

Faiz ödemek zorunda değilsiniz 

Ekstre son ödeme tarihine kadar borcun tümünün ödenmesi durumunda kart borcunuzun üzerine herhangi bir tutar eklenmez. Böylece, kredi kartı kullanırken kredi kartı aidatı dışında başka bir kart masrafı da oluşmayacaktır. Hatta kart aidatının iptalini talep ederek bu tutarın da yansımamasını sağlayabilirsiniz.

Puan kazanmanızı sağlar

Kredi kartından işlem yaptığınızda, bu işlemlerlerden kredi kartına belli bir tutar puan olarak yansımaktadır. Ayrıca, sadakat programları kapsamında yapılan işlemlerde puanınız birkaç kat olarak hesaplanmakta veya ekstra promosyonlar kazanmanıza imkan verebilmektedir.

Bir ürün veya hizmetten memnun değilseniz, işlem tutarının iadesini isteyebilirsiniz

Kredi kartı ile ödeme yapılan bir alışverişte sorun yaşanması durumunda(ürünün ayıplı olması, ürünün gönderilmemesi vs.) kredi kartı bankası üzerinden ilgili işlemin iadesini kolaylıkla talep edebilirsiniz. İade talebiniz banka tarafından incelenecek, haklı olmanız durumunda ilgili tutarınadesi yapılacaktır.

Para Birimi bağımsız işlem yapabilirsiniz

Kredi kartı ile yurt dışından yapılan işlemlerde alınan ürünün para birimi ne olursa olsun sorunsuz olarak alışverişinizi yapabilirsiniz. Bu tür işlemlerde bankalar genelde kur dönüşümüne belirli bir marj uygulayabilmektedir. Bu duruma dikkat etmek gerekmektedir.

Acil kredi imkanı sağlar

Bir ürünü almak istediğinizde yanınızda yeterli nakit para yoksa bile kredi kartı ile işlem yapabilirsiniz. Tek koşul, kartın kullanılabilir limitinin işlem tutarından yüksek olması. Fakat şuna dikkat etmek gerekir: Kredi kartından yapılan işlemler ileri bir tarihte de olsa ödenmesi gereken bir borçtur. Borcun zamanında ve eksiksiz ödenmesi esastır.

Genellikle ücretsiz hizmetler sunar

Kredi kartı kullanmanız durumunda; Seyahat sigortası, aracın yolda kalması durumunda ücretsin yol yardım hizmeti, ücretsiz uçuş teklifleri, restoranlarda kredi kartına ekstra indirim sağlanması gibi nakit alışverişlerde yararlanamayacağınız birçok indirimden yararlanabilirsiniz.

Borçlarınızın vadesini uzatabilirsiniz 

Kredi kartı son ödeme tarihi gelmesine rağmen elinizde kart borcunu ödeyecek kadar nakit para yoksa bankanızı arayarak mevcut oranlara göre daha uygun oranlar üzerinden kart borcunuzu 1 ay erteleyebilirsiniz.

Kredi kartı kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Kredi kartı kullanmayı bilirseniz çok önemli bir ödeme aracı ilen kullanmayı bilmezseniz başınızı ağrıtacak bir ürüne dönüşebilir.

Kredi kartının dezavantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Kart borcunun geciktirilmesi nedeniyle ödenen yüksek faiz/cezalar

Kredi kartı ekstre borcunun tamamının ödenmemesi durumunda (sadece asgari ödeme tutarını ödense de) kalan borç üzerinden faiz/ceza işler. Bu nedenle kart borcunun ödenmesi konusuna dikkat etmek gerekmektedir.

Kredi notunu düşürebilir

Kredi kartı, müşteriye belirli bir periyot için verilen kredidir. Bu nedenle, tıpkınkredi ödemeleri gibi kredi kartı ödemeleri/geciktirmeleri de kredi puanınızı etkilemektedir. Olası bir kredi/kredi kartı talebinizin reddedilmemesi için ödemenizi zamanında yapmanız faydalı olacaktır. Aksi takdirde kredi puanınız düşer, ihtiyaç anında krediden faydalanamazsınız.

Kredi kartı sahtekarlıkları

Kredi kartları sadece POS ve ATMlerde kullanılan bir ürün değildir. Aynı zamanda e-ticaret işlemlerinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle kart bilgilerini ele geçirmek için yapılan dolandırıcılık vakaları çok fazladır. Bu tür yasal olmayan işlemlerin iadesini bankanızdan talep edebilirsiniz. Belki para iadesi de yapılmış olabilir Fakat iade süreci çok yorucu ve can sıkıcı olabilir. Bu nedenle kartınızı kullanırken kart bilgilerinin alınmadığından ve kartınızın bilgilerinin kopyalabileceği başka bir cihazdan geçirilmediğinden emin olmalısınız.

Nakit avans ücretleri ve oranları

Katılım bankaları haricindeki bankalar, kredi kartını sadece müşteri için belirlenen tutar kadar işleme açmaz, aynı zamanda bu müşteriler için belirli bir nakit avans limiti belirler. Müşteri, kredi kartı nakit avans limitini kullanarak para çekmek istediğinde toplam işlem tutarının yaklaşık % 3’ü tutarında bir nakit avans ücreti çekilecektir. Eğer zorda kalmadıysanız kredi kartından nakit avans çekimi yapmamanız faydanıza olacaktır.

Kart Aidatları

Genellikle bankalar kredi kartlarına yıllık kart ücreti yansıtmaktadır. Bu ücretlere itiraz ederek kart ücretinin iptalini gerçekleştirebilmenize rağmen gözünüzden kaçırmanız durumunda kart ücreti ödemiş olursunuz. Bankalar müşterilerine kart ücreti olmayan en az 1 adet kredi kartı ürünü vermek zorunda. Bu ücretten kaçınmak istiyorsanız, aidatsız kredi kartlarına yönelebilirsiniz.

Üye işyerlerinin Pos komisyonunu ürünlere yansıtması

Kredi kartı ile işlem yapıldığında işletmeler genellikle bankaların aldığı POS komisyonunu ürünlere yansıtmaktadır. (Surcharge) Bu işlem yasal olmasa da üye işyerleri tarafından uygulanmaktadır. Bu durumda daha fazla ücret ödemiş olursunuz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…