Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Kredi kartında sadece Asgari Ödeme Yapmanın Etkisi Ne Olur?

Kredi kartında sadece Asgari Ödeme Yapmanın Etkisi Ne Olur?

2 min read
0
0
1,200

Kredi kartları bilindiği gibi bankalar tarafından kart sahiplerinin gelir durumu, geçmiş ödeme istatistikleri, mevcut kart limitleri toplamı gibi değerleri dikkate alarak belirlenen limitlerin müşterilere kullandırılması ve belirli periyotlarla harcamalarının borçlandırılarak müşteri tarafından ödenmesi süreci ile devam eden bir yapı ile çalışmaktadır.

Bu nedenle kart sahipleri bankalarca tanımlanan limitin içinden belirli bir kısmını kullanmalı ve kullandığı kadarını da ekstre dönemi sonunda ödemek zorundadır.

Peki ekstre tutarının hepsini mi ödemeliyim?

Hayır. Müşteri borçlandığında banka tarafından kredi kartı için 2 farklı ödeme tutarı belirlenir. Biri Asgari Ödeme Tutarı, diğeri ise Ekstre Tutarıdır.

Peki Asgari Ödeme tutarı nedir? Asgari Ödeme Tutarını ödememiz durumunda ne olur?

Asgari Ödeme Tutarına, Kredi kartı ekstresinde yer alan asgari/minimum ödeme tutarı, son ödeme tarihine kadar kredi kartı ile yapılan harcamalar sonucu oluşan aylık borcun ödemesi zorunlu olan kısmıdır diyebiliriz. Eğer belirtilen asgari ödeme yapılmazsa, banka ile yapılan sözleşme gereğince gecikmeye girmiş olur ve kredi notu olumsuz etkilenir.

Kredi kartının aylık taksitlerinin sadece asgari ödeme tutarı kadar kısmı ödendiğinde ise ödemeler gecikme olarak görünmez ancak mevcut borç durumu artacağı için kredi notu az da olsa düşebilir. Bunun dışında kalan dönem borcuna banka tarafından belirlenen gecikme oranında gecikme zammı uygulanır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…