Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Kredi kartımı kapattığımda kartımdan yaptığım işlemler silinir mi?

Kredi kartımı kapattığımda kartımdan yaptığım işlemler silinir mi?

2 min read
1
0
3,595

Kredi kartı, bankalarca müşterinin belirli kriterlere göre değerlendirilmesi sonucu belirli limit açılarak müşterinin en fazla belirlenen limit kadar borçlanmasını sağlayan bir ödeme aracıdır.

Müşterilerin kartlarında yaptıkları işlemler önce kartın dönem içi işlemlerine aktarılır. Müşteri tarafından belirlenen hesap kesim tarihinde işlemler muhasebeleşerek müşteriye borç olarak yansıtılır.

Bir işlem kredi kartı ile yapıldıktan sonra aksi bir durum olmadıkça (işlemin takastan gelmemesi vb.) müşteriye borç olarak yansıtılır.

Peki bekleyen provizyon işlemi varken kart kapatılırsa ne olur?

Bekleyen provizyon işlemi bulunurken kredi kartını kapattırmak provizyon işleminin iptal olmasını sağlamaz. Dönem içi harcamaları ve taksitler kredi kartının kapatıldığı dönemi içeren ekstre döneminde karta borç olarak yansır. Banka yetkililerinin kartı kullanıma kapatırken kart sahibine güncel borç bilgisini bildirmesi olası yanlış anlaşılmaların önüne geçecektir.

Kartımdan yaptığım taksitli işlemlerin hepsi kartı kapattıktan sonraki ekstreye mi yansır?

Bu durum bankadan bankaya değişmektedir. Genellikle bankalar kart kapatılsa da mevcut işleyişini değiştirmez. İlgili taksit tutarı hangi ekstre dönemine yansıyacaksa peyderpey yansıtır. Bazı bankalar, kart kapatıldığı anda bekleyen tüm taksitleri toplayarak bir sonraki ekstrede yer alacak şekilde ekstreleştirir.

Kısaca, kartımızdan yaptığımız her işlemler kartın statüsünden bağımsız olarak ödememiz gereken bir borçtur.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…