Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Kredi kartı kullanırken bunları sakın yapmayın

Kredi kartı kullanırken bunları sakın yapmayın

10 min read
4
0
1,685

Hepimizin cüzdanında en az 1 kredi kartı bulunmakta, neredeyse tüm işlemlerimizi kredi kartları ile yapmaktayız. Kredi kartı, hem harcama takibini yapmak hem de gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan daha fazla faydalanmak için iyi bir araçtır.

Peki kredi kartı kullanmanın bir kuralı var mı? Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kredi kartını kullanmanın püf noktaları tabii ki var. Bunların en önemlisi kredi kartı limiti ne olursa olsun gelirimizden daha fazla harcama yapmamaya özen göstermektir.

Kredi kartı kullanırken sık yapılan hatalar nelerdir? Gelin bunlara hep birlikte göz atalım:

Ödemeyi Geciktirmek:

Genellikle kullanıcılar geliri ne olursa olsun kart limiti kadar harcama yapmaya meyillidir. Bu nedenle özellikle düzenli bir geliri olmayan kart sahiplerinin kredi kartı borcunu geciktirerek ödemeleri muhtemeldir. Fakat çoğu kart kullanıcısı kart borcunu geciktirmenin minimum tutarı ödemekten daha kötü olduğunun farkında değildir. Gecikme faizi ödemekle kalmayıp kredi kartı ödemelerinin düzenli olmaması nedeniyle kredi puanı düşebilir, kredi talepleri reddedilebilir.

İhtiyaç Olmamasına Rağmen Kart Almak:

Herkesin ihtiyacı kadar kart alıp kullanması gerekmektedir. Özellikle bankaların ısrarlarına dayanamayarak kredi kartlarını almamalı, öncelikle bu karta ihtiyacınızın olup olmadığını değerlendirmelisiniz. İhtiyacınız olmayan bir kartı alıp harcama yapmadan cüzdanınızda dursa bile bu kartlar için kart aidatı ödemek durumunda kalabilirsiniz. Hatta gözden kaçırıp kart aidatını ödemediğiniz için kart borcu gecikmesinden dolayı icra mektubu da gönderilebilir. Kullandığınız kartların faizleri, hesap işletim ücretleri, aidatları ve masrafları harcamalarınızın büyük bir kısmını oluşturabilir.

Kredi Kartı Borcunu Eksik Yatırmak

Ödeyebileceğinizden fazla harcama yapmak ve nakit avans kullanmak, borcu sürekli eksik yatırmak ve borcun sürekli katlanması da dikkat edilmeyen diğer bir konu. Bu durumda sürekli faiz ödemek durumunda kalınması durumunda cebimizden gereksiz ödeme yapmış oluruz.

Haberi Olmadan Kart Sahibi Olmak

Özellikle kredi kullanırken imzalatılan sözleşmelerin içeriklerine dikkat etmek gerekiyor. Sözleşme maddelerinden biri kredi kartı alma şartı olabilir. Sözleşmeye imza atarken haberiniz olmadan kredi kartını da kabul etmiş oluyorsunuz. Bir baktınız kurye ile kart geldi hiç kullanmadınız. Birkaç sene sonra kullanmadığınız karta icra geldi. Kredi kartı aidatı işletilmiş, takibe düşmüşsünüz. Haberiniz yok. Bu durumu yaşamamak için kullanmadığınız kartları kapatmalı, cüzdanınızda taşımamalısınız.

Kredi Kartına Yapılan Sigortadan Habersiz Olmak

Şöyle bir durum düşünelim: “Mesleğiniz gereği üyesi olduğunuz bir kurumun ödeme politikası yüzünden bankadan kredi kartı almanız gerekti. Haberiniz olmadan kart talebi ile birlikte sigorta yapılmış. Habersiz yapılan sigorta ödemeleri de kredi kartından tahsil edilecek şekilde yapıldı. Kredi kartı hesap özetiniz geldiğinde haberiniz oldu. Neredeyse yaptığınız aylık harcama kadar sigorta bedeli ödemek zorunda kaldınız.” Bu durumda nezaketen alınan kredi kartında ekstra ödemelere katlanmak zorunda kalınabilir. Dikkatli olmak gerekiyor.

Faiz Oranlarına Dikkat Etmemek

Kredi kartı kullanımında dikkat edilecek en önemli nokta kartı kullanıp son ödeme tarihine kadar kart borcunu ödemektir. Aksi takdirde ciddi faizlerle karşılaşılabilir. Kredi kartına uygulanan gecikme oranları epey yüksektir. Bunun bilincinde olmayan kişiler geciktirdiği her ekstrede ciddi tutarlar ödemek durumunda kalabilir.

Sözleşmeleri Dikkatli Okumamak

Kredi kartı alabilmek için kredi kartı sözleşmesinin imzalanması gerekir. Genellikle bu tür sözleşmeler birden fazla sayfa olduğu için müşteriler tarafından okunmadan imzalanır. Haliyle sözleşme içindeki tüm maddeler kabul edilmiş olur.

Kart kullanılmasa da takibinin yapılması gerekir. Aksi takdirde kart ücretinin yansıması, yansıyan borcun ödenmemesi ve gecikmeye giren tutar nedeniyle ekstra ücret ödenmesi ile karşı karşıya kalınabiliriz.

Kredi Kartında Borç Bırakmak

Kredi kartınızı kullanmayı düşünmüyorsunuz ve kapatmaya karar verdiniz. Kartınızın tüm borcunu kapattınız. Fakat ekstreyi geç ödediğiniz için yansıyan ekstra ücretlerden haberiniz yoktu. Çok düşük de olsa kartınızda kalan bu tutar her geçen ay artarak ciddi meblağlara ulaşıp başınızı ağrıtabilir. Kartınızı kapatırken hiç borcun kalmamasının yanısıra potansiyel olarak tutar yansıyabileceği göz önünde bulundurulmalı, dikkatli olunmalıdır.

Kredi Kartını Kırıp Atmak

Kredi kartınıza ait tüm borcunuzu ödeyerek kapattınız. Hatta banka çalışanı ‘Kartınızı kırıp atabilirsiniz’ dedi. Yıllar sonra 500 TL’den fazla borcunuz olduğu gerekçesiyle haciz işlemi başlatıldığına dair kağıt aldınız. Hesapları kontrol ettirdiğinizde kartınızın borcunun ödendiğini ama kartın iptal olmaması nedeniyle ekstre ücreti adı altında 2.5 TL para kesildiği ve bu tutarın yıllar geçtikçe katlanarak artıp ve takibe düştüğünü gördünüz. Kartı kırıp atmanın yeterli olmadığı, kartınızı kapatsanız bile belirli bir süre borcunuzun olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

Kısaca, kredi kartı kullanmayı bilenler için en iyi ödeme aracı, kullanmayı bilmeyenler için ciddi sorunlar yaşabilecek bir ödeme aracıdır. ‘Ayağını yorganına göre uzat.’ prensibiyle gelirimiz kadar kart limitini kullanmalı, kartımıza yansıyan ücretleri yakından takip etmeli, kapatsak bile belirli bir süre kartımızı izlemeye devam etmeliyiz.

  • Kartınız Sizden Habersiz Alışveriş mi Yapıyor?

    Kredi kartı ekstresini gözden geçirirken bir baktınız tarafınızdan gerçekleştirilmemiş bir…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…