Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Kredi kartı Ekstresi Nedir?

Kredi kartı Ekstresi Nedir?

2 min read
0
0
3,778

Türkiye’de yaklaşık 65.000.000 civarı kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı yapısı gereği müşterilere harcamaları için bir kredi açılması, açılan limite istinaden harcama yapılması ve yapılan harcamaya göre ekstre kesilmesi ve müşterinin ekstreleşen borcunu ödemesi şeklinde bir süreci takip eder.

Peki ekstre nedir ve süreci nasıl işler?

Kredi kartı ekstresi, kredi kartı ile yapılan harcamaların özetini gösteren bir dokümandır. Kredi kartı ekstresinde, kredi kartı ile hesap kesim tarihinden önce yapılan harcamalar, dönem sonu borcu varsa geçmiş dönem borcu, asgari ödeme tutarı, son ödeme ve hesap kesim tarihi, harcama dağılımı bilgileri gibi bilgiler yer alır.

Ek olarak bankanın sunduğu hizmet veya ücret değişikliği ya da karta ait puan ve kullanım bilgileri de ekstrede yer alır.

Ekstre Kesim Tarihi nedir?

Kredi kartı başvurusu aşamasında müşteriden ekstre kesim dönemi ve son ödeme tarihi bilgileri (örneğin, her ayın 10 unda ekstre kesilsin, 20 si son ödeme tarihi olsun gibi) alınır. Genellikle son ödeme tarihi ekstre kesim tarihinden 10 gün sonradır.  Hesap kesim tarihinin tatil gününe denk gelmesi durumunda, o ay için hesap kesim tarihi tatilden sonraki ilk iş günü olarak belirlenir. 

Ekstre kesiminden sonraki harcamalar bir sonraki ekstre işlemleri içinde listelenir.                             

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme ve Elektronik para kuruluşlarının Bilgi Sistemleri ile Ödeme hizmeti sağlayıcılarının ödeme hizmetleri alanındaki Veri paylaşım servislerine ilişkin tebliğ nedir?

Bu Tebliğin amacı, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının faaliyetlerinin yür…