Home Ödeme Sistemleri Fraud Kredi kartı dolandırıcılığında yeni yöntem!!

Kredi kartı dolandırıcılığında yeni yöntem!!

8 min read
0
0
1,600

Kredi kartı dolandırıcılığı, ödeme sistemlerinin neredeyse olmazsa olmaz bir sorunudur. Ödeme sistemleri dolandırıcılığı dönemsel olarak yöntem ve şekil değiştirse de temelde amaç kart sahibini herhangi bir nedenle kandırarak kart bilgilerini ele geçirmek üzerine kuruludur.

Kredi kartı dolandırıcıları her geçen gün yeni yöntemler bularak dolandırıcılıklarına devam ediyorlar.

Kredi kartından izinsiz harcama yapma yöntemlerine ekledikleri akıl almaz yönteme birlikte bakalım.

Bu zamana kadar birçok kredi kartı dolandırıcılığı olaylarına şahit olan polisler ve uzmanlar yeni yönteme konusunda bir hayli şaşırmış durumda. Uzmanlar yeni yöntem hakkında açıklamalarda bulunurken kredi kartı kullananları da almaları gereken önlemler doğrultusunda uyardılar.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, iş yerlerinde moto kurye olarak çalışan ve sipariş götürdükleri evlerdeki kişilerin banka kartı ya da kredi kartlarını yazılımı değiştirilen POS cihazlarına kopyalayarak bilgilerini alan kişilere yönelik operasyon düzenledi.  Yapılan operasyonda bu yöntemle kopyaladıkları bilgileri başka bir manyetik karta aktararak  50 bin lira haksız kazanç elde eden B.Ç, M.F.G, F.S, A.T ve H.A  gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramada şüphelilere ait yazılımı değiştirilmiş üç adet POS cihazı ve çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Şüpheliler Emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SİBER GÜVENLİK UZMANINDAN TAVSİYELER

Dolandırıcıların yöntemini anlatan Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demirci, “Ürününüzü teslim aldınız ve artık ödeme aşamasına geldiniz, size uzatılan POS makinesi genellikle sahte ya da üzerine zararlı yazılım yüklenmiş bir POS makinesi oluyor. İlk işlemler orada gerçekleştirmeye çalışıyormuş gibi görünüyor ama bütün kart bilgileriniz kopyalanıyor. Sonrasında işleminizi gerçekleştiremedik diyorlar ve olması gereken POS makinasıyla ödemeniz alınıyor” dedi.

“FARK EDİLMESİ GERÇEKTEN ÇOK ZOR”

İlk yapılan işlemin normalde yapılandan farklı olduğunu söyleyen Osman Demirci, “Onların arabirimleri biraz daha farklı POS makinasında standart bir görüntüsü vardır, onlardan biraz daha farklı. Çok dikkatli bir tüketici bunu fark ediyor olabilir ama genel olarak fark edilmesi gerçekten çok zor. Farkına vardıktan sonra yapılması en önemli şey kartın kapatıldığından emin olunması gerekiyor. Bankayla hemen iletişime geçilmeli. Kuryenin sahibi kurumla hemen iletişime geçilmesi gerekiyor. Sonrasında mutlaka kolluk kuvveti bilgilendirilmeli” dedi.

EN İYİ ÖNLEM GÜNLÜK HARCAMA LİMİTLERİ EN AZA İNDİRİLMEK

Dolandırıcılara karşı alınması gereken önlemleri anlatan Demirci, “Tanımadığımız bilmediğimiz sürekli alışveriş yapmadığımız yerlerden bu tarz alışverişler yapmamak bu çok önemli. Kart limitlerimizi çok minimum seviyelerde tutuyor olabiliriz. Günlük harcama limitlerimiz çok az ve küçük olabilir. Bu da herhangi bir dolandırıcılığa karışırsak doğrudan en düşük parayı kaybetmiş oluruz tüm hesabımızdaki para kaybolmamış olur” diye konuştu.

İnternet alışverişlerinde de en güvenilir yöntem kartınızı kullanacağınız zaman kullanıma açtırmak ya da sanal kart oluşturmak diye açıklama yapan yetkililer, kredi kartlarında oluşacak olağan dışı her harekete karşı vatandaşları uyanık olmaları konusunda uyardı.

Kredi kartınızı güvende tutmak için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz önemlidir:

  • POS cihazı kullanılarak işlem yapılacaksa işlem tamamlanana kadar kart bilgilerinin kopyalanmadığından emin olunmalıdır.
  • Karta tanımlanan günlük limitler harcama limitlerine yakın olmalıdır.
  • E-ticaret işlemlerinde sitenin gerekli sertifikaları aldığından ve güvenilirliğinden emin olunmalıdır.
  • E-ticaret işlemlerinin 3D secure olarak gerçekleşmesine özen gösterilmelidir.
  • E-ticaret işlemlerinde BKM Express gibi güvenli ödeme yöntemleri tercih edilmelidir.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Fraud

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…