Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Kredi kartı borcumu nasıl öğrenebilirim?

Kredi kartı borcumu nasıl öğrenebilirim?

4 min read
0
0
2,009

Eskiden bankacılık işlemleri sadece şubelerden yapılabiliyorken özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte müşteriler işlemlerini şubelere gelmeden bir çok kanaldan yapabilmektedir. Kredi kartı borcunu sorgulama ve ödeme işlemleri de bunlardan biridir.

Kredi kartı borcu aşağıdaki kanallardan sorgulanabilmektedir:

ATMler Aracılığı ile:

Daha önce müşteriler sadece kendi bankasına ait ATMlerden kart borcunu sorgulayabiliyorken son düzenlemelerle birlikte başka banka ATMlerinden de sorgulanabilmekte ve kart borcu ödenebilmektedir. Başka banka ATMlerinden yapılan işlemlerde kart borcu sorgulama komisyonu alınmakta ve sorgulama esnasında kullanıcıdan alınacak komisyonla ilgili bilgi verilmektedir. Fazla komisyon ödememek için bankanız ATMlerinden işlem yapmanız faydalı olacaktır.

Şube üzerinden:

Kredi kartı borcu öğrenmek ve kredi kartına dair tüm detayları edinmek için banka şubesine gitmek yeterli olacaktır. Banka personeli önce kimlik bilgisini doğrular, daha sonra kredi kartına ait tüm bilgileri paylaşır. Fakat başka müşteriye ait kredi kartı borç ve detaylarını alınamaz. 

İnternet Bankacılığı üzerinden:

Artık internet şubelerinden, banka şubelerinde ve ATM’lerde yapılabilecek birçok işlem kolaylıkla ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kredi kartı borcu öğrenme ve kart borcu ödeme işlemleri de bu işlemlerden birkaçıdır.

Mobil Şube üzerinden:

Mobil telefonlar ve mobil cihazlara özgü gelişmelerle birlikte neredeyse tüm işlemler mobil cihazlar üzerinden yapılabilmektedir. Bankalar da internet şube, banka şubeleri ve ATM’lerden yapılabilecek işlemleri gerçekleştirebilecekleri mobil uygulamaları geliştirmişler ve bu uygulamalar üzerinden müşterilerin işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlamıştır. Kredi kartı borcu öğrenme ve kart borcu ödeme işlemleri de bu işlemlerden birkaçıdır.

Müşteri Hizmetleri üzerinden:

Kredi kartı borcu öğrenebilmek için ilgili bankanın müşteri hizmetleri aranabilir. Müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmede güvenlik teyidi sonrası kredi kartına dair tüm bilgiler öğrenilebilir. Güvenlik teyidi yapılmadan kart detayları paylaşılmaz.

SMS ile:

Mobil telefonlar üzerinden ‘EKSTRE’, ‘KARTBORCU’ gibi banka tarafından belirlenen ifadeleri yazıp kartın son 4 hanesi ile birlikte banka tarafından belirlenen numaraya SMS atılması durumunda kart borcu öğrenilebilir.

PTT üzerinden:

PTT şubelerinden ve PTTmatiklerden Türkiye’deki bütün bankaların kredi kartlarına ait borç bilgileri sorgulanabilir ve kart borcu ödenebilir. Bunun için kredi kartınız üzerindeki 16 haneli kart numarasının belirtilmesi yeterlidir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…