Home Ödeme Sistemleri Fraud Kod 10 mesajı nedir?

Kod 10 mesajı nedir?

2 min read
0
0
6,562

Kod 10; Üye işyerinin kart sahibinden ya da kartın sahte olmasından şüphelendiğinde kart bankasını araması ve üye işyeri bankasının kart bankası ile iletişime geçerek işlem teyidi yapmasıdır.

Eğer üye işyeri yetkilisi, kartın sahte olabileceğinden, kart hamilinden veya işlemin şüpheli olabileceği kanaatine varırsa POS cihazı üzerinde yer alan banka iletişim numaralarını arayarak gerekli bildirimleri yapmalıdır.

Üye işyeri yetkilisinin bankanın ilgili birimini arayıp “Kod 10 Mesajım var” bilgisini iletmesi durumunda banka yetkilileri şüpheli işlem olduğunu anlayacaktır.

Banka yetkili personeli “Evet” veya “Hayır” ile yanıtlanabilecek sorular soracaktır. Bu sorular, müşteriye belli etmeden, kartın doğru kullanılıp kullanılmadığını belirlemeyi sağlayan sorulardır. Banka yetkili personeli işlemle ilgili şüpheli bir durum tespit ederse, üye işyeri yetkilisinden işlemin gerçekleştirilmemesini ister. Böyle bir durumda mal teslimatı yapılmamalı ve işlem POS makinesi aracılığıyla iptal edilmelidir.

Gerekli kontrollerde kişi ya da işlemin şüpheli olması durumunda;

  • Güvenliği hiç bir şekilde tehlikeye atacak hareket yapılmamalı, bu kişileri zorla alıkoymaya çalışılmamalıdır.
  • Bu kişiler hakkında mümkün olduğu kadar (fiziksel özellikler, yaş, giyim, cinsiyet, araç plakası vb.) bilgi edinmeye çalışılmalıdır.
  • En yakın kolluk kuvvetine güvenliği tehlikeye atmayacak şekilde haber verilmelidir.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Fraud

Check Also

Bankacılıkta Dolandırıcılık Eylemleri Tespit ve Önleme Yöntemleri Dokümanına nasıl ulaşabilirim?

TBB tarafından Bankaların kullanımına sunulan Dolandırıcılık önleme ile ilgili hazırlanan …