Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı KKB(Kredi Kayıt Bürosu) Nedir?

KKB(Kredi Kayıt Bürosu) Nedir?

2 min read
0
0
1,709

Kredi Kayıt Bürosu’nun kısaltmasıdır. KKB, 1995 yılında, 5411 sayılı bankacılık kanununa uygun olarak dokuz ortaklı kurulmuş özel bir şirkettir.

KKB, bankacılık kanunu gereği en az beş banka tarafından yapılacak her türlü bilgi ve belge alışverişi sağlamak için kurulmuş olup, müşterilerine ait kredi bilgilerini de paylaşmaktadırlar. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu mevduat bankaları, katılım bankaları, finansal kuruluşlar, sigortacılık, bireysel emeklilik, sermaye piyasası gibi konularda hizmet vermektedir.

KKB dokuz ortaklıdır. Bu ortaklar; Akbank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve YapıKredi Bankası’dır.

1999 yılında KKB tarafından Kredi Referans sistemi(KRS) kurulmuştur. Kredi Referans Sistemi üyesi olan kurumlar arasında bireysel kredi ürün, müşterilerine ait detaylı bilgiyi çağdaş teknolojik yöntemler kullanarak, müşterinin risk faktörü belirlenmesi ve üyelerinin risk faktörünün küçültülmesi için bilgi paylaşımı yapmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu’na bankalar, finansal kiralama, faktoring, forfaiting şirketleri, finans kurumları, tüketici finansman şirketleri üye olabilir ve şu an 113 üyesi vardır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Eski nesil ödeme kaydedici cihazların yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarla değişimine ilişkin tebliğ yayımlandı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 30/11/2023 tarafından yayımlanan duyuru ile birlikte e…