Home Ödeme Sistemleri Açık Bankacılık Kişiden Kişiye Ödeme (Person-to-person payments) nedir?

Kişiden Kişiye Ödeme (Person-to-person payments) nedir?

2 min read
0
0
2,340

Kişiden Kişiye Ödeme (Person-to-person payments (P2P));  Kullanıcıların banka hesapları veya kredi kartı hesaplarından başka bir kişinin hesabına internet veya mobil telefonları aracılığıyla para aktarabildiği çevrimiçi (online) teknolojidir.

Diğer bir ifade ile, P2P ödeme uygulaması, bir kullanıcının bir uygulamayı veya web sitesini kullanarak diğerine para göndermesine izin veren bir hizmettir. P2P uygulamaları para yatırma hesabınıza ya da banka kartınıza bağlıdır. Ödeme uygulamaları arasında PayPal, Venmo, Cash vb. sayılabilir.

İşlemler, bir yemek faturasının bölünmesinden kira ödemeye veya hayır kurumuna katkıda bulunmaya kadar her şeyi içerir. Bazı P2P uygulamaları, mobil bankacılık uygulamalarına veya akıllı telefonlara yerleşik çalışabilmekte olup marketlerden indirilebilmektedir.

P2P uygulamaları, kullanıcıların bulundukları yerden cep telefonları üzerinden anında ve güvenli bir şekilde para gönderip alabilme, faturaları ödeme ve her zaman, her yerde alışveriş yapabilme kolaylığı sağladığı için her geçen gün popülerliğini arttırmaktadır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Açık Bankacılık

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…