Home Konuk Yazarlar Kayıp POS nedir? Kayıp POS sürecindeki önemli noktalar nelerdir?

Kayıp POS nedir? Kayıp POS sürecindeki önemli noktalar nelerdir?

2 min read
0
2
2,524

İş yerlerine kullanılması için banka veya Kuruluş tarafından verilen POS cihazlarının herhangi bir sebeple geri alınamaması durumuna Kayıp POS denilmektedir.

POS cihazları ilgili banka veya Kuruluşların demirbaşları olarak nitelendirildikleri için banka veya Kuruluşların bu cihazların takibini yapması oldukça önemlidir.

Bazı iş yerleri cihazı kaybettiğini bildirerek cezai tutarın yansıtılmasını direkt isteyebileceği gibi bazı işyerlerimiz cihazı kaybettiğine dair herhangi bir bildirimde bulunmayabilir/bulunamayabilir ya da cihazı kaybettiğinin farkında bile olmayabilir.

Kayıp POS sürecini işletirken belli aralıklarla raporlama ve takibinin sağlanması elzemdir. Ayrıca uzun süre ciro yapmayan terminallerin kayıp POS’a dönüşmesi de yüksek ihtimaller arasında yer almaktadır.

Kayıp POS tespitinin yapılması ayrı bir süreç içermesine rağmen kayıp POS için yansıtılacak tutarın belirlenmesi ve İşyeri sözleşmelerinde mutlaka bu tutarın işyerine yansıtılacağı ile ilgili maddenin yer alması gerekmektedir.(Hukuk bölümlerinden tavsiye almanızı öneririm)

Kayıp POS sürecini işletirken şikayetleri minimize etmek adına saha ekipleri, vendor ve müşteri yönetiminin çok iyi yapılması da ayrı bir öneme sahiptir. 

Load More Related Articles
Load More By Ali Görgün
Load More In Konuk Yazarlar

Check Also

Onus Taksit Projesinde Önemli Noktalar Nelerdir?

Onus Taksit sürecini anlatmadan önce “Onus işlem nedir?” sorusuna cevap bulmam…