Home Ödeme Sistemleri 3D Secure Kartımı E-Ticaret İşlemlerinde kullanabilmek için ne yapmalıyım?

Kartımı E-Ticaret İşlemlerinde kullanabilmek için ne yapmalıyım?

5 min read
0
0
1,874

Öncelikle kartınızın E-ticaret işlemine açık olması gerekmektedir. Genellikle bankalar nezdinde e-ticaret yetkisi Yurt içi ve yurt dışı yetkiler ayrı yönetilecek şekilde tasarlanır. Özellikle yurt dışından e-ticaret işlemi yapacaksanız kartınızın yurt dışı e-ticaret yetkisini açtırmak istediğinizi özellikle belirtmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca, baz bankalar E-ticaret işlemleri için kart limitinden ayrı limit tutmaktadır. E-Ticaret limitinin de yeterli olduğu kontrol edilmelidir.

İkinci olarak; kartınızın 3D Secure işlemler için uygun olması gerekmektedir. Kartların 3D Secure işlemlere açılması banka bazında farklılık gösterse de genel kullanım aşağıdaki şekildedir(BKM’nin ACS’ini kullanan bankalar için):                                                                                                – Müşteriden 3D Secure işlemlerde kullanacağı Cep telefonu bilgisi kart başvurusu aşamasında alınır.                                                                                      – Kart başvurusu onaylandığında ilgili kart numarası ve Cep telefonu bilgisi BKM’ye online olarak ya da dosya ile bildirilir. (Dosya ile bildirimlerin yaklaşık bekleme süresi 1 gündür.)                                                                            – BKM tarafından dosya işlendikten sonra ilgili bankaya kayıtların eklenme durumlarını içeren cevap dosyası ya da online bildirim sonucu dönülür.

3D secure işlemleri yerine BKM tarafından GO (Güvenli Ödeme) altyapısı geliştirilerek yeni ürünlerde GO altyapısını desteklemeleri tavsiye edilmektedir. GO, kart bilgisinin tamamının paylaşılmaması ve 3D Secure sistemindeki kart bildirim yapısının olmaması nedeniyle hem daha esnek hem daha güvenilir görünmektedir. 

İlk 2 adımda kartımızın 3D Secure bildirimleri tamamlayıp E-Ticaret yetkilerini açtırdığımızı varsayarsak sıra geldi kartımız ile başarılı alışveriş yapmaya.

Bir kartın E-Ticaret işlemlerinde onay alabilmesi için;                                          – Kart Numarası (Kartın ön yüzündeki 16 hane) (*) 
– Son Kullanma Tarihi (Kartın ön yüzündeki 4 haneli AA/YY formatındaki bilgi
– CVV2 (Kartın arka yüzündeki 3 haneli değer)

Tüm bilgileri doğru girip provizyonu başarılı aldıysak aldığımız ürüne keyifle kullanalım o zaman:)

(*) (19 haneli kartlar da (American Express) bulunmaktadır. Fakat genel kullanım 16 hane olduğu için 16 hane olarak ifade edilmiştir. 

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In 3D Secure

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…