Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Kartınız Sizden Habersiz Alışveriş mi Yapıyor?

Kartınız Sizden Habersiz Alışveriş mi Yapıyor?

7 min read
0
2
2,247

Kredi kartı ekstresini gözden geçirirken bir baktınız tarafınızdan gerçekleştirilmemiş bir işlem yer alıyor. Bu durumda ne düşünürdünüz? Yoksa kartınız siz uyurken alışverişe mi çıkıyor?

Peki bu nasıl olabilir? Gelin ihtimalleri düşünelim:

 • Kart bilgileriniz başkaları tarafından ele geçirilmiş olabilir. Ki en yüksek ihtimal budur. Bu durumda ilk yapacağınız şey kart bankanızı arayarak işlem detaylarını öğrenmek ve riskli bir durum ise kartınızı provizyona kapatmak olmalıdır. İlgili işlem için de harcama itirazı talebinde bulunmanız gerekmektedir.
 • İlgili ekstre döneminde tüm işlemleri tek tek hatırlamak zordur. Tarafınızdan yapılan fakat hatırlayamadığınız bir işlem olabilir. İşlem tarihi, saati ve tutarını tekrar gözden geçirmeli, işlemin tarafınızdan yapılmadığından emin olmalısınız.
 • Bir işlemin kart ekstresine yansıması için işlem yapılan POS cihazının gün sonu almış olması gerekmektedir. POS cihazının geç gün sonu alması nedeniyle daha önceki ekstrede yer alması gereken bir işlem bir sonraki ekstrenize yansımış olabilir. Üzerinden uzun zaman geçtiği için işlem unutulabilir.
 • Firmanın Ticari kimliği ile ekstrenizde görünen firma adı bilgisi farklı görünebilir. Firma adı farklı olduğu için işlemin tarafınızdan gerçekleşmediğini düşünebilirsiniz. (Örneğin; ABC Giyim’den yapılan alışveriş ekstrenizde XYZ Ticaret şeklinde yazabilir.) Bu durumda işlem tarihi ve işlem tutarını da göz önünde bulundurarak işlemin tarafınızdan yapılıp yapılmadığından emin olmalısınız.
 • Banka tarafından yansıtılmış ekstra bir tutar olabilir. (Örneğin; Kart ücreti vs.) Bu durumda bankayı arayıp ilgili ücretin iptalini talep edebilirsiniz. Bazı bankalar bu ücret karşılığında bazı koşullar sunar. Örneğin; 5 ay boyunca her ay 100 TL harcayın size yansıtılan kart ücreti kadar puan verelim. Bazı bankalar iptal etmez, Kart ücreti olmayan ürünlerini önerir. Bazı bankalar da koşulsuz iptal eder.

Peki kartımızdan bilgimiz dahilinde olmadan çekilen bu tür işlemler için belirli bir itiraz süresi var mıdır?

Yukarıdaki durumda işlem kart sahibi tarafından gerçekleşmediği için itiraz süresi, işlemin karta yansıdığı tarihten (Ekstre tarihi) itibaren en fazla 120 takvim günüdür.

Yapılan bu işlemi banka iade eder mi?

Eğer işlem internet üzerinden 3D Secure olmadan yapıldıysa bu işlem iade edilir. İşlem internet üzerinden 3D Secure olarak yapıldıysa bu durumda işlemin iadesi epey zordur. Çünkü, işlem esnasında müşteriye SMS gönderilmiş; SMS ile gönderilen şifre ile doğrulanmış bir işlem olduğu için bu durumda iade epey zorlaşacaktır.

Bankalar tarafından iadesi gerçekleştirilmeyen bu tür durumlarda kredi kartınız sizden habersiz, rızanız dışında kullanıldığı için savcılığa şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Eğer kart ilgileriniz ele geçirilerek işlem gerçekleştirildiyse ilk işiniz kartınızı kapatmak olmalıdır.

Hatta kart kullanırken yaptığınız bazı alışkanlıkları değiştirmeniz faydalı olacaktır.

Örneğin;

 • Alışverişlerde kartınızı kasa görevlisine verdiğinizde kartınızın sadece POS cihazından geçirildiğinden emin olmalısınız.
 • İnternetten alışveriş yaparken güvenli sitelerden alışveriş yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Mail yada diğer kanallardan gelen riskli içerikleri tıklamamalı; kart bilgilerini talep eden formlar doldurulurken dikkat edilmelidir.
 • İnternet alışverişlerinde sanal kart kullanımına özen gösterilmelidir. Sana kart limiti işlem sonrasında sıfırlanmalıdır.
 • Kredi kartı kullanırken bunları sakın yapmayın

  Hepimizin cüzdanında en az 1 kredi kartı bulunmakta, neredeyse tüm işlemlerimizi kredi kar…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…