Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Kart Son Kullanım Tarihi nedir?

Kart Son Kullanım Tarihi nedir?

3 min read
0
1
20,790

Kart Son kullanım Tarihi, Kartın üstüne basılan ve alışverişlerde kullanılan zorunlu bir alandır. Kartların güvenliği için bankaların belirlediği bir tarih olan son kullanma tarihi bilgisinin her karta basılması zorunludur. Son Kullanım Tarihi dolduğunda o kart devre dışı kalacak ve hem internet hem de fiziksel olarak ATM ve POSlarda kullanılamayacaktır. Kısaca kredi kartı son kullanma tarihi kartın kullanılabileceği en son tarihtir. Son Kullanım Tarihi gelmeden gelmeden önce kartın yenilenmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nerede bulunur?

Son kullanma tarihi bilgisi genellikler kartın ön yüzünde yazmaktadır. Bu tarih bazı bankalar tarafından İngilizce olarak “valid” şeklinde yazılmaktadır. Genellikle son kullanma tarihi 12/26 gibi 4 haneden oluşmaktadır. Kredi kartının son kullanma tarihine bir örnek verecek olursak, 06/26 yazan bir kartta son kullanma tarihinin 2026 yılının 6. Ayının son günü olduğu söylenebilir.

Kredi kartı son kullanma tarihi dolan kartlar ne yapılmalıdır?

Kredi kartının son kullanma tarih dolduğunda, karta ait olan bankanın müşteri hizmetleri aranarak, yenileme talebinde bulunulmalıdır. Müşteri temsilcileri hemen süresi dolan kartınız için yenileme talebinde bulunarak adresinize kısa bir süre içinde gönderimini sağlarlar.

Normal şartlarda kredi kartın son kullanma tarihi dolmadan bir iki ay öncesinden yeni kart yeni son kullanım tarihi ile bankalar tarafından gönderilir. Bankalar yeni basılan kart ile ilk işlem yapılana kadar eski kartın vadesi geçmemişse eski kart ile provizyona izin verir. Yeni kart ile ilk işlem yapıldığı anda eski kart ile provizyon alınamaz.

  • Effective Date nedir?

    Effective Date, kartın hangi tarihe kadar aktif olarak kullanılabileceği bilgisidir. Türkç…
  • Kredi kartı ile Banka Kartı arasındaki Farklar

    Banka kartı ile kredi kartı her ne kadar görüntüleri itibariyle benzerlik gösterse de çok …
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…