Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Kart Şemaları Bazında kaç tür üyelik vardır?

Kart Şemaları Bazında kaç tür üyelik vardır?

2 min read
0
0
1,535

Bankalar kart çıkartabilmek (issuer) ve kabul edebilmek (acquirer) için maliyetli ve meşakkatli bir süreçten geçmek zorundadır. Bu sektöre girmek isteyen her banka veya işlemci uluslararası lisans sağlayıcı kuruluşlara ve eğer varsa yerel kuruluşlara (BKM gibi) üyelik ücreti adı altında yüksek giriş bedelleri ödemek zorundadır.

En yaygın 2 ödeme şeması Mastercard ve Visa üyelik tipleri aşağıdaki şekildedir:
Visa’da 3 tip üyelik vardır:

  1. Asıl Üyelik (Principal Membership): Visa markası ve Electron kart (debit) programlarını kullanabilir, işyerlerinin Visa markası altında kart kabul etmesini sağlayabilir, kart sahiplerine kredi verebilir ve/veya kredi toplayabilir, kartların kullanımından doğan sliplerin/işlemlerin takasını yapabilir, otorizasyon hizmeti verebilir.
  2. Ortak Üyelik (Associate Membership): Asıl üyenin yazılı kefaleti altında, asıl üyenin gerçekleştirebileceği tüm faaliyetlerde bulunabilir.
  3. Katılımcı Üyelik (Participant Membership): Asıl veya ortak üyenin kefaleti altında ve onlar adına asıl üyenin gerçekleştirebileceği tüm faaliyetlerde bulunabilir.


MasterCard’da 2 tip üyelik vardır:

  1. Asıl Üyelik (Principal Licensee): MasterCard amblem ve haklarını kullanabilir, kendi affiliate üyesinin yaptığı işlemlerden sorumludur.
  2. Bağlı Üyelik (Affiliate Licensee): MasterCard amblem ve haklarını kullanabilir, farklı principal üyelerden farklı affiliate lisanslar alabilir.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…