Home Ödeme Sistemleri Fraud Kart Kopyalama(Skimming) nedir?

Kart Kopyalama(Skimming) nedir?

5 min read
0
0
6,186

Kart Kopyalama (Skimming), kart bilgilerinin aparat yardımı ile kopyalanarak bilgilerinin ele geçirilmesidir.

Chip içindeki verilerin ele geçirilmesinin çok zor olmasından dolayı chipli kartlar manyetik kartlara göre çok güvenlidir. Kart güvenlik  teknolojisinde ülkemiz çok ileridedir. Ülkemizde neredeyse tüm kredi kartları chipli iken Amerika ve Uzakdoğu ülkeleride hala bir çok işlem manyetik okutularak yapılmaktadır. Bu nedenle, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde sahte kart kullanımları daha yaygındır. Yurt içinde kopyalanan kart bilgilerinin yurt dışına aktarılıp, fraud işlem yapılmasının temel nedeni de budur.

Peki kart bilgileri nasıl kopyalanabilir?

ATM üzerinden:

Kart kopyalama işlemi; ATM cihazlarının kart okuyucu bölmesine takılan ve “PAPAĞAN” adı verilen kopyalama aparatı ile yapılmaktadır. Kartların manyetik şeridinde bulunan veriler (Track1, Track2 vs.) bu aparat yardımı ile kopyalanır. Kopyalanan veriler boş plastik kartlara aktarılır ve kart hamilinin bilgisi olmadan ve kart kullanılarak  işlem yapılabilir.

Bu konuda ATM cihazlarında da teknolojik iyileştirmeler yapılmaktadır. Atm cihazlarında yer alan kart titretme özelliği, kopyalama cihazlarının kart üzerindeki bilgileri sağlıklı almasını engellemek içindir.

Genellikle ATM kartlarının (Debit kart) manyetik bilgileri kopyalandığı için ve ATM kartları ile yapılan işlemlerde şifre girişi zorunlu olduğu için kartın şifresinin ele geçirilmesi de Fraudster’ler tarafından önemlidir.

Kartın şifresi ise klavyeye yerleştirilen sanal klavye veya hoparlör kapağının içerisine gizlenen kameralarla elde edilmektedir. Bu nedenle, ATM’de işlem yaparken şifrenin gizlenmesi yüksek önem taşır. İşlem yapılmadan önce ATM üzerinde klavye, hoparlör kapağı ve kart yuvası gibi aparatların el ve göz ile kontrol edilmesi önemlidir. Kart kopyalama cihazları internet üzerinden kolayca temin edilebildiğinden kartsız para çekim yöntemleri tercih edilmesi risk seviyesini azaltacaktır.

POS işlemlerinde:

POS işlemlerindeki kopyalama işlemlerinde mağazada kullanıcıların görmeyeceği bir yerde kart kopyalama cihazı yer alır. Müşteri kartını alışverişlerde kullanmak için mağaza görevlisine verir. Kötü niyetli mağaza görevlisi işlemi POStan geçirmeden önce ya da işlemin hemen sonrasında en çabukluğuyla kartı kart kopyalama cihazından geçirerek kart bilgilerini ele geçirir.

Bu nedenle, POS üzerinden işlem yapılırken kartınızın sadece POS cihazından geçtiğinden ve işlemlerin yanınızda ve gözünüzün önünde yapıldığından emin olunuz. Ödeme almaya gelen çalışanın kartınızı alarak ödeme için sizden uzaklaşmasına izin vermeyiniz. POS cihazınızın ayağınıza getirilmesi veya kasaya giderek ödeme yapmanız maddi kaybınızın önüne geçecektir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Fraud

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…