Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Kapıda Ödeme Nedir?

Kapıda Ödeme Nedir?

7 min read
0
0
2,606

Kapıda ödeme, herhangi bir e-ticaret sitesinden verilen siparişin kargo şirketi aracılığı ile tüketiciye ulaştıktan sonra kapıda teslimat anında ödeme yapılmasıdır.

Ödemeler çoğunlukla nakit olarak yapılırken kredi kartı ile ödeme seçeneği sunan e-ticaretleri de bulunmaktadır.

Günümüzde, ödeme sistemlerinde ve e-ticaret firmalarının yaptıkları teknolojik altyapılarda baş döndürücü gelişmeler olsa da tüketicilerin güvenlik endişesi hala devam etmektedir. İnternetten alışverişi tercih etmeyenlerin en temel gerekçesi güvenlik problemidir. Kredi kartı bilgilerinin çalınacağını düşünen ya da bu bilgileri paylaşmak istemeyen tüketiciler internet alışverişini tercih etmemektedir.

Çoğu e-ticaret sitesinin sunmuş olduğu havale ile ödeme seçeneği de tüketiciler için karmaşık olabilmektedir. Bu tip tüketiciler için en uygun ödeme seçeneği kapıda ödeme olmaktadır. E-ticaret sitelerinin kapıda ödeme seçeneği sunmaları alışveriş yapan tüketici sayısını arttırmaktadır.

Kapıda Ödemenin Avantajları nelerdir?

  • E-ticaret siteleri için satışı artıran bir seçenektir.
  • Kredi kartı veya bana kartı bilgilerini internet üzerinden paylaşmak istemeyen müşterilerin alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır.
  • Müşterinin kapıda ödeme seçeneği ile alışveriş yaptıktan sonra sitenize ve ürününüze olan güven artacağı için diğer ödeme seçenekleri ile de alışveriş oranı artacaktır.
  • Ayıplı ürünlerde uygulanan iade prosedürü diğer ödeme sistemlerine nazaran çok daha kolay gerçekleşmektedir. Kargo çalışanın ürünün fotoğrafını çekmesinin ardından, ayıplı malın ücretinin ödenmesine gerek kalmaz.
  • İnternet üzerinden sipariş verdikleri ürünün aynısının gönderilmeyeceğini düşünen tüketiciler için ürün kendilerine ulaştıktan sonra ödeme yapmak daha çok tercih edilir bir yöntemdir.

Kapıda Ödemenin Dezavantajları nelerdir?

  • Kredi kartı ya da banka kartı ile yapılan alışverişlere göre fiyat farklılıkları olabilmektedir.
  • Kargo şubelerinde yeterli pos cihazının olmaması sebebiyle kapıda kredi kartı ile ödeme seçeneğinde de sorunlar yaşanabilmektedir.
  • Kargo görevlisinin para almadan ürünü kontrol ettirmek istememesi sorun oluşturabilmektedir.
  • Kapıda ödeme seçeneğinde de, sipariş verilen ürünün ayıplı gönderilmesi ya da yanlış gönderilmesi de tüketici için büyük hayal kırıklığı olmaktadır.
  • Tüketicinin kapıya gelen ürünü almaması durumunda, ürünün tedarik edilmesi, paketlenmesi, faturanın iptal edilmesi gibi operasyonel faaliyetler gereksiz zaman ve para kaybına neden olur.

Kapıda Ödeme işleminde kargo şirketlerinin rolü nedir?

Kapıda ödeme seçeneğinde kargo şirketlerine büyük iş düşmektedir. Ürünlerin kaybolmadan ve kırılmadan tüketiciye teslim edilmesi gerekmektedir. E-ticaret siteleri kapıda ödeme seçeneği sunarken birden çok kargo şirketi ile anlaşabilmekte ve tüketiciler de kendilerine uygun olan kargo şirketini seçebilmektedir.

Kargo, tüketiciyi sipariş adresinde bulamaz ise ürünü kargo şubesine geri götürür. Tüketici bu durumda ödemeyi kargo şubesine yapar. Genellikle şubeler ürünleri 3 gün beklettikten sonra herhangi bir alım söz konusu olmaz ise şirkete geri teslim ederler.

Kargo şirketlerinde ücretlendirme yapılırken e-ticaret siteleri için genelde fazla fiyat değişmez ancak bazı kargo firmaları ebata göre fiyat belirlemektedir. Ürünlerin teslim süresi tüm ödeme sistemlerinde genel olarak aynı zaman aralığında belirlenmiştir.

Yurt dışına gönderimlerde de ülkelerin gümrük kanunları önemlidir ve yurt dışına gönderim ücreti çok daha yüksek olmaktadır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…