Home Ödeme Sistemleri Debit Kart İşte karşınızda Google Card !!!!

İşte karşınızda Google Card !!!!

7 min read
0
0
1,336

Geçen yıl Mart ayında Apple tarafından duyurulan ve büyük yankı uyandıran Apple Card sonrası geçtiğimiz günlerde Huwaei de kart çıkaracağını duyurmuştu. Adeta teknoloji firmalarının yarışına dönen teknolojik atılımlara Google da yeni kart çıkaracağını bildirerek karşılık verdi.

TechCrunch tarafından yayınlanan rapora göre Google bir süredir fiziksel banka kartı üzerinde çalışmakta ve Apple Card ile rekabet etmek için düzenlemeler yapmaktaydı. Rapora göre fiziksel kart çipli olacak ve Citigroup, Stanford Federal Kredi Birliği (SFCU) gibi çeşitli büyük bankalar ve kredi firmaları ile ortak bir marka oluşturulacak. Google’ın buradaki temel amacının kendi mobil ödeme hizmeti olan Google Pay tarafından desteklenen ve hem Google Pay’i hem Google Card’ı büyütmek olduğu rahatça söylenebilir.

Google Card’ın özellikleri ne olacak?

Pek bilinmese de Google’ın geçmişinde bir kart deneyimi daha var. Google Pay’ın Google Cüzdan olarak bilindiği 2014 yılında, şirket Cüzdan bakiyenizle kullanabileceğiniz bir banka kartı sunmuştu. Şirket bu fonksiyonu 2016 yılında durdurmuştu.

2019  yılında tanıtılan Apple Card’ın lansmanı bir kredi kartı olarak yapılmıştı.; ancak Google Card, daha çok banka kartı veya ön ödemeli kart olacak şekilde konumlandırılmış görünüyor. Alışverişlerde kullanılacak olan kartlarla, temassız işlemler de yapılabilecek.

Bunun yanı sıra, akıllı telefonlar üzerinden ödemeler gerçekleştirilecek ve sanal kart oluşturularak da kullanılabilecektir. Kartların kaybedilmesi ya da çalınması durumunda kayıp veya çalıntı işlemleri uygulama üzerinden yapabilecektir.

Tasarım olarak Apple Card’a çok benzese de, Google Card’ın son dönemlerde çok popüler olan ön ödemeli bir kart olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Chipli olarak tasarlanarak güvenliğinin arttırılmış olmasının yanında yüklediğin kadar harcayabileceğin bir kart olması kredi kartında ödeme limitinden fazla harcama yapılması riskinin önüne geçmiş oluyor.

Peki Google Card’ı alabilmek için bir bankaya gitmeye gerek var mı?

Kredi kartı olarak tasarlanmadığı için bankaya giderek kredi kartı başvurusu yapmanıza gerek yoktur.

Google Card’ı yine MasterCard mı destekleyecek?

Apple Card’da karşımıza MasterCard çıkmıştı. Googla Card’da karşımıza Visa’nın çıkması açıkçası pek şaşırtmadı.

Peki Google Card ile yapılan işlemler güvenli mi?

Ödemelerinizi şifre girerek veya parmak izi okutarak yapabileceğiniz için güvenli bir ödeme yapabilirsiniz.

Peki bu durumda Apple Card ile Google Card rakip olmuştur diyebilir miyiz?

İlk bakışta her ikisi de kart olduğu için rakiptir desek de kredi kartı ile ön ödemeli bir kartı düşündüğümüzde kesiştikleri nokta epey azalmış oluyor. Daha doğrusu Google Card ile ilgili detaylar daha açık ve net bir şekilde paylaşıldığında yeni kartın özellikleri ve fonksiyonlarını Apple Card ile daha çok karşılaştırabileceğiz.

Google Card ilk olarak nerede ve ne zaman kullanıma sunulacak?

Kart ilk olarak Amerika’da kullanılacak fakat ne zaman kullanıma sunulacağı henüz netlik kazanmış değil.

Son olarak, artık ödeme sistemlerinin bankaların tekelinde olmadığını ve gün geçtikçe Apple, Huawei ve Google gibi teknoloji firmalarının ve müşterilere alternatif ödeme hizmeti veren ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının daha etkin olacağını söyleyebiliriz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…