Home Ödeme Sistemleri Debit Kart İstanbulkart: Hem Ulaşım Hem Kart

İstanbulkart: Hem Ulaşım Hem Kart

13 min read
0
1
3,241

İstanbul’a ilk geldiğimde kullandığım Akbilin o halini düşündüğümde İstanbulkart’ın çok ciddi dönüşüme uğradığını söylemek sanırım çok yanlış olmaz.

Artık İstanbulkart hareketlerini cep telefonlarımızdan izleyebiliyor, bakiye yükleme ve görüntüleme işlemlerini de cep telefonlarımızdan gerçekleştirebiliyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, İBB iştiraki BELBİM A.Ş. ile Bankalararası Kart Merkezi arasında İstanbulkart’ın yerli ödeme sistemi TROY ile entegre edilmesi için iyi niyet protokolü imzalandı.

Yapılan açıklamaya göre; 8 milyon aktif kullanıcısı bulunan İstanbulkart’ın uluslararası ön ödemeli karta dönüşeceği iletildi. İstanbulkart ile banka kartına gerek duymaksızın tüm ATM’lerden Para Çekme veya Para Yatırma işlemleri yapılabilecek.

Ayrıca vatandaşlar cebindeki İstanbulkart ile toplu ulaşım ücretini öder gibi market, restoran, kafeterya gibi tüm üye işyerlerinde ödemelerini yapabilecek. İstanbulkart ile alışverişler tek çekim olarak gerçekleştirilebilecek. TROY özellikli İstanbulkart çalışmalarının bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan çalışmalar sonunda Türkiye genelinde 50 bini aşkın ATM ve yaklaşık 2,4 milyon ödeme noktasında, dünya genelinde ise 190 ülke, 2 milyon ATM ve 42 milyonu aşkın noktada kullanılabilecek İstanbulkart uluslararası ön ödemeli bir kart haline dönüşecek.

Bu sistemin kurulabilmesi için yapılması gerekenler üzerine gelin beyin fırtınası yapalım:

  • Öncelikle TROY logosu altında İstanbul kartı çıkarabilmek için İstanbulkart için BIN belirlenmesi gerekecektir. Daha sonra Troy için gerekli lisans ve sertifikasyonların tamamlanması gerekmektedir.
  • Kartın yurt dışında geçerli olabilmesi için Discover üzerinden BINin alınması gerekmektedir.
  • Bir firmanın MasterCard/Visa ya da Troy şeması altında bir kart basabilmesi için kart çıkarmaya yetkili bir kuruluş olması gerekmektedir. Belbim kart çıkarmaya yetkili olmadığı için ilgili kart BIN’inin bir ödeme kuruluşu altından çıkarılması gerekmektedir. Bu konuda BKM’nin birkaç ödeme kuruluşu ile Troy entegrasyonu halihazırda yer alıyor. Benzer entegrasyon burada da kurulacaktır diye düşünüyorum.
  • İlgili BINin tüm bankalarla paylaşılması ve bankaların bu BINleri kendi sistemlerine tanımlayarak ATM ve POSlarından başarılı işlem yapmaları sağlanmalıdır. BIN duyurusu halihazırda BKM tarafından yapılmaktadır. Benzer şekilde bu BIN için de duyuru yapılacaktır.
  • Bir kartın başka banka POS ve ATMlerinden işlem yapması durumunda Takas ve mutabakat süreci devreye girmektedir. Bir kartın POS ve ATMden işlem yapması durumunda Incoming sürecinin; olası Chargeback, Doküman ve Fee süreçleri için Outgoing sürecinin tasarlanması gerekmektedir.
  • Kart şifresi belirleme/değiştirme ve doğrulama akışlarının tasarlanması gerekmektedir.
  • Kart otorizasyon aşamasının tasarlanması gerekmektedir. Bu kartların hem offline hem online otorizasyon işlemleri desteklemesi gerekmektedir.

İstanbul karta ait kart numarasını kim üretecek?

Muhtemelen, İstanbul kart taleplerinin alınması ve sürecin tamamlanması Belbim’de; kart numarasının üretimi kart basmaya yetkili finansal kuruluşta olacaktır.

İstanbulkart işlem onayları nerede verilecek?

Ulaşım işlemleri onayının Belbim’de, POS ve ATM işlem otorizasyonlarının Third Party(Kart basmaya yetkili finansal kuruluş) üzerinden verileceğini düşünüyorum.

İstanbul kart işlemleri Fraud izlemeleri nerede yapılacak?

Fraud yönetiminin Third Party(Kart basmaya yetkili finansal kuruluş) üzerinden yapılacağını düşünüyorum.

Kartın Kayıp/Çalıntı ile kapatılması ve İptali nasıl olacak?

Muhtemelen İstanbulkart kullanıcıları İBB’nin çağrı merkezini arayarak işlem yapacaklardır. İşlem yaptıkları sistem yine kart basmaya yetkili kuruluş sistemi olacaktır.

Mevcut kartlar ne olacak?

Mevcut kartlar belirli bir süre yaşatılacaktır ve yeni başvurular ve yenileme kartlar TROY altında basılacaktır muhtemelen.

Sahada belirli bir süre hem İstanbulkart hem de TROY İstanbulkart çalışacaktır. Kartlar işlem yaptığında eski kart mı yoksa TROY mu olduğu kontrol edilip buna göre otorizasyon akışlarının yönetilmesi gerekiyor.

Mevcut İstanbulkartta fotoğraf ve kişisel bilgiler yer alıyor. Troy İstanbulkartta yer alacak mı?

Almaması için bir engel yok. Kart başvurusunda alınması ve kartın üzerine basılması sağlanmalıdır. Mevcutta günlük hayatta kullanılan prepaid kartlarda bu özellikler bulunuyor.

İstanbulkartın öğrenci, öğretmen, yaşlı gibi çeşitleri bulunuyor. Troy İstanbul kartta bu nasıl olacak?

Bu bilgiler profil bazında sistemde tutulup kart basım aşamasında kartın üzerine profil bilgisine göre basılabilir. Kart chipli bir kart olacağı için chip üzerinde bu tür bilgiler kolaylıkla tutulabilir.

Öğrenci kartı olan bir kişi öğrenim süresi bittiğinde bu kartı normal İstanbulkart gibi mi kullanacak?

Mevcuttaki istanbulkart gibi vizeleme yapısı burada da olacaktır diye düşünüyorum. Vizeleme yapısı mevcut yapıya entegre edilecektir.

İstanbul TROY kartlar POS ve ATM’de işlem yapabilir diyoruz. Peki işlemler ücretsiz mi olacak?

POS üzerinden yapılan işlemlerde halihazırda müşteriden komisyon alınmıyor. Fakat ATM üzerinden yapılan işlemlerde komisyon alınacaktır. Bu nedenle ATM üzerinden işlem yapılırken komisyon ödeneceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Karta nasıl yükleme yapılacak?

Mevcuttaki yükleme noktaları ile entegrasyon kurularak TROY İstanbulkartlara da yükleme yapılacak entegrasyonun kurulması yeterli olacaktır. Ayrıca, Karttan Karta Para transferi ile de İstanbulkarta para yüklenebilecektir.

Ulaşımda kullanılacak bakiye ile alışverişlerde kullanılacak bakiye aynı mı olacaktır?

İlgili bakiyeler ayrı ayrı da yönetilebilir, aynı bakiye üzerinden de yönetilebilir. Teknik olarak limitler ayrı yönetilebilir. Bu, kurum içi bir karar olduğu için bu konu sadece yorum yapabiliriz.

TROY İstanbulkart ile temassız işlem yapılabilir mi?

Gelinen teknolojiler ve temassız işlemlerin kolaylığı ve müşterilerde oluşturduğu memnuniyet düşünüldüğünde bu fonksiyonun da kartlarda olacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak,

İstanbulkart sadece TROY logolu bir karta dönüşmüyor, aynı zamanda günümüz teknolojileri ile uyumlu; sadece kart ile tüm işlemlerimizi yapabileceğimiz bir platforma dönüşüyor. Hatta, kart olmadan cep telefonları üzerinden de karttan işlem yapılabileceğini düşündüğümüzde Troy İstanbulkart sadece İstanbul sınırları içinde değil; dünyanın her yerinde aktif olarak ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir çözüm olacak gibi görünüyor.

Ne diyelim, İyi ki TROY var, iyi ki İstanbulkart var !!!!

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…