Home Ödeme Sistemleri Debit Kart ISO / IEC 7812 nedir?

ISO / IEC 7812 nedir?

3 min read
0
0
1,580

ISO / IEC 7812 standardı, temel olarak kartın Numaralandırma sistemi, başvuru ve kayıt prosedürlerini anlatan bir standarttır.

Fiziksel veya dijital formda görünen kimlik kartları, bir çok kişiyi tanımlamak için bir çok endüstrideki işletmelerin operasyonlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Kimlik kartlarının numaralandırılması için ortak uluslararası sistem ve yayıncı kimlik numaralarının (IIN) başvuru ve kayıt prosedürleri ISO / IEC 7812 standardı ile belirlenmiştir.  İlk olarak 1989 yılında Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanmıştır.

Bir kimlik kartının (kredi kartı gibi) birincil hesap numarası (PAN) üç ana bileşenden oluşur: IIN (kart düzenleyicisini tanımlayan bir numara), bireysel hesap numarası (kart düzenleyicisi tarafından tek bir hesabı tanımlama amacı) ve bir kontrol basamağı (PAN’ın önceki tüm basamaklarında hesaplanan ve Luhn formülüne göre hesaplanan bir basamak). Bir IIN’deki (ve bir PAN’deki) ilk rakamlar genellikle kullanıldıkları organizasyonun türünü gösterir. Örneğin, “80” ile başlayan IIN’ler sağlık kurumlarında ve “89” ile başlayanlar telekomünikasyonda kullanılır.

Bu numaralandırma sistemi ISO / IEC 7812’de 1 ve 2 olarak 2 farklı bölüme ayrılarak teknik olarak anlatılmaktadır.

 • ISO / IEC 7812-1: 2017 – Kimlik kartları – İhraççıların tanımlanması – Bölüm 1: Numaralandırma sistemi , kimlik kartları standardının ilk kısmıdır.
 • ISO / IEC 7812-2: 2017 – Kimlik kartları – İhraççıların tanımlanması – Bölüm 2: Genel standardın ikinci kısmı olan başvuru ve kayıt prosedürleri , IIN’lerin uygulanması ve kayıt prosedürlerini kapsar.
 • ISO / IEC 10373 nedir?

  ISO / IEC 10373 kimlik kartlarının temel özelliklerinin ISO / IEC 7810’da tanımlandı…
 • ISO/IEC 7811 nedir?

  ISO/IEC 7811, kimlik kartlarındaki kabartma karakterler için gereksinimleri belirtir. Kaba…
 • ISO/IEC 7810 nedir?

  ISO/IEC 7810 standardı, kartın (kredi kartı, ATM kartı, Kimlik kartı vs.) fiziksel özellik…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…