Home Ödeme Sistemleri Ön Ödemeli Kartlar İsimsiz Ön Ödemeli kartların işlem limitleri ne kadardır?

İsimsiz Ön Ödemeli kartların işlem limitleri ne kadardır?

2 min read
0
1
2,241

Kuşkusuz son dönemlerde en revaçta kartlar ön ödemeli kartlardır. Ön ödemeleri kartların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Ön Ödemeli kart, bir banka hesabına bağlı olmayan, kredi kartlarındaki gibi bir kredi limiti bulunmayan, kartın üzerine yüklenen tutar kadar harcama yapılabilen özelleştirilmiş chipli ya da chipsiz kartlardır.

Prepaid(Ön ödemeli) kartlar, tıpkı bir banka kartı veya kredi kartı gibi ödeme kartıdır. Kartın üzerinde Kart Numarası, Son Kullanma Tarihi ve Güvenlik Numarası (CVV) bulunur. Kart kabul eden tüm ATM ve işyerlerinde bu kartlar kullanılabilir.

Gerek kredi kartı almanın ve kart borcu ödemenin zorlukları gerekse debit kartlarda bir bankada hesap açma zorunluluğu ön ödemeli kartların kullanımı ve yaygınlaşmasındaki en önemli etkenlerdir.

Peki herhangi bir hesaba bağlı olmayan ön ödemeli kartların limitleri hesaba bağlı kredi kartı ya da debit kart ile aynı mıdır?

Farklıdır. MASAK kuralları gereği hesaba bağlı olmayan kartların limitleri belirli miktarlarla kısıtlanmıştır.

2016 yılında yapılan mevzuat değişikliği ile limitler MASAK tarafından düşürüldü. Değişiklik öncesi yükleme ve harcama limiti 5000 TL nakit çekim ise 2000 TL olarak uygulanıyordu. Değişiklik sonrası uygulanan limitler ve periyodu aşağıdadır:

PeriyotTutar
Yükleme LimitiAylık750 TL
Harcama LimitiAylık750 TL
Nakit Çekim LimitiYıllık300 TL

Konu ile ilgili mevzuata aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/03/20160318-18.htm

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ön Ödemeli Kartlar

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…