Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS İşçilik Gerektiren Altın Satışlarında 4 Taksit Uygulaması kararı nasıl yönetilecek?

İşçilik Gerektiren Altın Satışlarında 4 Taksit Uygulaması kararı nasıl yönetilecek?

4 min read
0
0
1,326

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, “Kuyumculuk sektöründe işleri canlandırmak adına işçilik gerektiren ziynet, takı ve mücevherat ürünlerinde kredi kartına 4 taksit imkanı getirecek düzenleme yapacağız.” dedi.

Akben, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl ağustos ayı öncesine kadar bireysel kredi kartları ile altın satışına 4 taksit yapılabildiğini anımsattı.

Ağustos 2018’de yaptıkları düzenleme ile kuyumculuk sektöründe kredi kartlarına taksit imkanını kaldırdıklarını anımsatan Akben, kuyumculuk sektöründe yeni bir düzenleme yapacaklarını söyledi.

Mehmet Ali Akben, kuyumculuk sektöründe işleri canlandırmak adına işçilik gerektiren ziynet, takı ve mücevherat ürünlerinde kredi kartına 4 taksit imkanı getireceklerini dile getirdi.

Çeyrek altın, gram altın, külçe altın gibi ürünlerde taksit yapılamayacağının altını çizen Akben, yeni düzenlemenin hem tüketiciler hem de sektör için faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Peki bu karar nasıl yönetilecek?

Bir kuyumcuda hem işçilik gerektiren hem de işçilik gerektirmeyen altın satışı yer alıyor.

Bir kuyumcu çeyrek altın satışı yapıp işçilik gerektiren altın satışı gibi 4 taksit işlem yapabilir mi?

Evet yapabilir. Bu durumu engelleyici sistemsel bir kontrol de yoktur. (Tıpkı katılım bankaları için yasak olan içki satışının marketlerde satılması durumunda bu durumun sistemsel olarak yakalanamaması gibi)

BDDK, bu kurala uymayan kuyumcuları nasıl tespit edecek? Diyelimki tepit etti ne tür yaptırımlar uygulayacak? Bu yaptırımların bankalara bakan yönü ve etkisi ne olacak?

Bu sorular şu an için açık konular. Alınan kararla ilgili bankalara iletilen bir düzenleme talebi henüz yok. Alınan kararın etkisi ve nasıl uygulanacağını bekleyip görelim.

Açıkçası, alınan kararı kuyumcuların inisiyatifine bırakmaktan başka çözüm yok gibi görünüyor.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…