Home Ödeme Sistemleri 3D Secure İş Bankası, Avrupa’da 3D Secure 2.0’a geçen ilk Visa üyesi oldu

İş Bankası, Avrupa’da 3D Secure 2.0’a geçen ilk Visa üyesi oldu

6 min read
0
0
1,359

İnternet üzerinden yapılan kartlı alışverişlerde kart sahibinin doğrulanmasına olanak sağlayan 3D Secure (üç boyutlu güvenlik) doğrulama altyapısının güncel versiyonu olan EMV 3D Secure 2.0’ın Avrupa’daki ilk geçişini Türkiye İş Bankası gerçekleştirdi.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, elektronik ticaretin önemli bileşenlerinden olan 3D Secure altyapısını çok uzun yıllardır müşterilerinin kullanımına sunduklarını belirtti ve “Yeni uygulama sayesinde, kart hamili doğrulama aşamasında işlemin hızla sonuçlandırılarak alışverişin kolaylıkla tamamlanmasını ve mobil başta olmak üzere tüm online alışverişlerde daha iyi bir müşteri deneyimi sunmayı hedefliyoruz. Bu yeni gelişmeyle, banka olarak özel önem verdiğimiz elektronik ticarette kart sahiplerinin daha kolay ve güvenli alışveriş yapmasının önünü açmış olduk. Bugün VISA logolu kartlarımızda 3D Secure 2.0 uygulamasına geçerek atmış olduğumuz adım, önümüzdeki dönemde üye işyerleri tarafında 3D 2.0 uygulamasının yaygınlaşmasıyla birlikte çok daha büyük anlam kazanacaktır. Güncel teknolojiler ile kendi iş alanımızı birleştirerek müşterilerimiz için her daim değer yaratan ve hayatı kolaylaştıran çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

3D Secure 2.0 alt yapısı ile internet üzerinden yapılan alışverişlerde tüm cihazlarla uyumlu ve gelişmiş bir müşteri deneyimi sunulacağını belirten Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel de “3D Secure 2.0 altyapısı, İş Bankası kart hamillerinin elektronik ticaret işlemlerini daha da güvenli şekilde gerçekleştirmelerini sağlarken, aynı zamanda tüm kanallar için iyileştirilmiş müşteri deneyimi ile ödeme tecrübesini büyük ölçüde kolaylaştıracak. Avrupa’da 3D Secure 2.0’a geçen ilk Visa üyesinin Türkiye’den bir bankamızın olması bizleri son derece mutlu etti. İş Bankası’nı bu alandaki başarılarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

3D Secure 2.0 ne tür avantajları sağlıyor?

3D Secure 2.0 daha hızlı ve tüm cihazlarda işlem desteği sağlıyor. 10 kat daha fazla veri iletimi sağlıyor. Bu sayede işlem güvenliği arttırılarak kimlik doğrulaması hızlandırılıyor. İşlemler sırasında ek verileri destekleyerek, kimlik doğrulaması yapıp yapmama konusunda kararlar alınıp işlem devam ettirilebiliyor.

Kart sahibine ait daha fazla bilgi ile kart sahibi banka işlem riskini değerlendirebilecek ve bu değerlendirme sonucunda işlemi riskli görürse, kimlik doğrulaması isteyecektir. Eğer işlemi riskli bulmazsa veya az riskli bulursa herhangi bir ekstra kimlik doğrulama talep etmeden işleme onay verecektir. Kimlik doğrulama sadece şifre ile olmayacak, biyometrik doğrulama imkânı da olacaktır. Bu gelişmiş kimlik doğrulaması hem tüketici, hem kart sahibi banka hem de üye işyeri güvenliği açısından çok önemlidir. 3D Secure 2.0 sadece tarayıcı tabanlı değildir. Uygulama içi, mobil ve dijital cüzdan ödeme yöntemleri artık mümkün olabilecektir.

Genel olarak, 3D Secure 2.0 popülerliği hızla artan ek ödeme kanallarını dikkate almaktadır. 3D Secure ile karşılaştırıldığında; daha akıllı, gelişmiş güvenlik yöntemleri, yüksek performansa sahiptir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In 3D Secure

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…