Imprinter nedir?

4 min read
0
0
4,993

İmprinter, kredi kartının üstünde bulunan bütün bilgileri, bilgisayardaki satış belgesi üzerine geçiren cihazlara verilen isimdir. POS cihazından önce genelikle iş yerlerinde provizyon işlemlerinde kullanılmaktaydı.

İmprinterların kullanıldığı zamanlarda süreç kabaca aşağıdaki şekilde işlemekteydi:

  • İmprinter ile yapılan işlemlerde işyeri, bankanın kredi kartı provizyon merkezini telefonla arayarak kart numarasını verip işlem için onay ister.
  • Kart bankasının işleme onay vermesinin ardından harcama belgesi denilen slibi ve kartı cihazın üzerine yerleştirdikten sonra makinenin kolunu manuel olarak çekerek işlemi gerçekleştirir.
  • Kredi kartıyla yapılan ödemelerde kart sahibi para vermez, sadece cihazdan çıkan harcama belgesini imzalar. Bu harcama belgesi, kart hamili tarafından, kart şirketine, satın aldığı malın bedelinin satıcıya ödenmesi için verilmiş bir ödeme talimatı niteliğindedir .
  • İmprinterin kullanıldığı durumlarda, kredi kartının üzerinde basılı olan kart hamilinin adı ve soyadı, kart numarası ve kartın geçerlilik süresi gibi bilgiler, harcama belgesinin (slip) üzerine aktarılır.
  • Harcama belgesi en az 3 nüsha olmalıdır. Borçlanılan tutar yetkili kişi tarafından yazılır. Kart hamili bu nüshaların en üstüne imza atar.
  • Altta kalan nüshalardan birini kart sahibi alır.
  • Diğer nüshalardan biri üye işyerinde kalır. Diğer nüsha da kart çıkaran kuruluşa ibraz edilerek kart hamilinin yaptığı harcama bedeli tahsil edilir.
  • Kredi veren kuruluş da kart hamilinin yapmış olduğu tüm harcamaları hesap dönemi sonunda (genelde 15 günlük veya bir aylık dönemler) hesap özeti göndererek talep eder.

Şu anda POS üzerinden işlem yapıldığında, işlem güvenliği (Chip&pin, şifreli veri gönderimi vs.), POS bankası ve kart bankasından anlık onayların alınması ve işlemlerin kart ve üye işyeri hesaplarına yansıma sürelerinin kısalması, yaşanabilecek fraud ihtimallerinin azaltılması düşünüldüğünde iyi ki ödeme sistemleri var ve teknolojinin nimetlerinden faydalanarak gelişmiş demek çok da yanlış bir yorum olmaz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…