Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret HTTP ile HTTPS nedir? Arasındaki güvenlik farkları nelerdir?

HTTP ile HTTPS nedir? Arasındaki güvenlik farkları nelerdir?

4 min read
0
0
849

Bir web sitesine girdiğinizde ilgili web adresinin sol kısmında desteklediği protokol bilgisi yer almaktadır. Benzer şekilde güvenli ver transferlerinde de http ya da https destekleyen protokoller kullanılmaktadır.

Gelin öncelikle HTTP ve HTTPS nedir kısaca bakalım.

HTTP; Hyper Text Transfer Protocol ifadesinin kısaltılmış halidir. Verici ve sunucu arasında paylaşılan bilginin herhangi bir şifreleme uygulanmadan işleme alınması anlamına gelmektedir. Yani internette girmiş olduğunuz bir websitesinin başında http:// varsa web sitesiyle paylaşacağınız tüm bilgileriniz, genel olarak bilgisayarınız, güvenlik protokolleriyle korunmaz ve dış tehditlere açık hale gelir. Bu nedenle http:// ile başlayan bir siteden işlem yapıyorsanız özellikle kullanıcı adı, şifre, üyelik bilgileri, kredi kartı bilgileri gibi bilgilerin girilmesi istenirse girilmemesi faydalı olacaktır.

HTTPS; Secure Hyper Text Transfer Protocol ifadesinin kısaltılmış halidir. Verici ile sunucu arasında her türlü bilgiyi şifreli olarak gönderip almaya yarayan bir güvenlik önleminin eklenmesini garanti eder. Bu güvenlik önlemi de SSL Sertifikasıdır. Yani internette girmiş olduğunuz bir websitesinin başında https:// varsa SSL Sertifikası sahibidir ve alışverişlerde kart ve diğer bilgilerin güvenliğini garanti eder.

Özellikle, SSL sertifikası müşterilerin önemli bilgilerini isteyen e-ticaret sitelerinde mutlaka yer almalıdır. SSL Sertifikası, ödeme sayfalarındaki formlara yazılan kişisel bilgiler ile kart bilgilerinin bankalara gönderilmesi ve depolanması konusunda farklı şifreleme yöntemleri kullanır. Böylece internetten yapılan alışverişlerin güvenli yapılması ve verilerin güvenli bir şekilde transferi sağlamış olur.

Peki niçin HTTPS kullanmalıyız?

  • İşlemler esnasında girilen bilgiler aktarım sırasında şifrelenir. Bu sayede kullanıcıların veriler üçüncü şahıslar tarafından elde edilemez. Bu da kullanıcıların gönül rahatlığı ile web sitesinde alışveriş yapmasına olanak sağlar.
  • E-ticaret sitelerinde ödeme işlemleri yapıldığı için, ekstra güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Aksi halde kredi kartı bilgileri üçüncü şahısların eline geçebilir. SSL sertifikası sayesinde ödeme sırasında verilen bütün bilgiler şifreleme yöntemiyle korunur. Bu nedenle HTTPS olarak belirtilen yerlerden alışveriş yapılması güvenlidir.
  • Güvenlik sertifikası olan sitelerin verileri yükleme hızlı çok daha yüksektir. SEO konusunda titiz davranan siteler, SSL sertifikasıyla arama motorunda çok daha ön sıralarda yer alma imkânına sahip olur.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları İçin Bir Kısım Yükümlülüklere İlişkin Geçiş Süreci 28.02.2023 Tarihine Uzatıldı

Geçiş Sürecinin sona ermesine 6 gün kala 25.11.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak y…