Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl değiştirilir?

Hesap Kesim Tarihi Nasıl değiştirilir?

3 min read
0
0
1,371

Alışveriş yapmak için kullanışlı bir yöntem olan kredi kartları tüketicilerin işini kolaylaştırsa da kullanıcılar tarafından işlemlerin belirli bir süre sonra ödeneceği düşünülmeden harcama yapılmakta; bu nedenle ödeme konusundaki sıkıntılar sorunlara yol açabilmektedir.

Öncelikle kredi kartı hesap kesim tarihi, hesabınızda paranın olabileceği dönemlere denk gelmelidir.

Örneğin; bir memursanız ya da özel sektör çalışanı iseniz maaşınızı ayın başında alıyorsanız;

  • Kredi kartı hesap kesim tarihinin ayın 20-25
  • Kredi kartı son ödeme tarihinin de ayın 1-5 arası olması faydalı olacaktır.

Kredi kartınızın son ödeme tarihi maaşınızın yattığı tarihlerle uyumsuz ise hesap kesim tarihini değiştirmeniz faydalı olacaktır.

Peki kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir?

Kredi kartınızın hesap kesim tarihini bankanızın şubelerinden, telefon bankacılığı üzerinden, internet şubesinden ve mobil şubeden öğrenebilir yine aynı kanallar aracılığı ile kolayca değiştirebilirsiniz.

Hesap kesim tarihinizi değiştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Çoğu bankada hesap kesim tarihi sadece üç defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir. Bu nedenle hesap kesim tarihinizi değiştirmek istediğinizde bunun için sadece üç şansınız olduğu unutmayın.

Yeni hesap kesim tarihi seçerken borcunuzun gecikmeye düşmemesi için doğru tarihi seçebilmeniz oldukça önemli. Kredi kartınız için seçeceğiniz yeni hesap kesim tarihinin 10 gün sonrası borcunuzun son ödeme günü olacaktır. Yani dönem borcunuzu ödemek için seçtiğiniz yeni hesap kesim tarihinden itibaren borcunuzu ödemek için 10 günlük süreniz olacaktır. Bu nedenle yeni tarih seçerken mutlaka bu bilgiyi göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…